Turcja podjęła decyzję. Rosyjskie okręty nie wpłyną na Morze Czarne

Turcja zdecydowała, że nie będzie przepuszczać okrętów wojennych przez cieśniny Bosfor i Dardanele. - Wdrożyliśmy to, co zakłada Konwencja z Montreux i będziemy to robić od teraz - powiedział szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu. Konwencja pozwala zamknąć cieśniny dla okrętów państw znajdujących się w stanie wojny.

2022-02-28, 23:59

Turcja podjęła decyzję. Rosyjskie okręty nie wpłyną na Morze Czarne
Rosyjska Flota Czarnomorska na Morzu Czarnym. Foto: SPUTNIK Russia/East News

Konwencja z Montreux z 1936 roku pozwala Turcji ograniczyć tranzyt morski przez swoje cieśniny w czasie wojny, ale może z niej wyłączyć statki powracające do swojej bazy, gdzie są zarejestrowane.

- Wdrożyliśmy to, co zakłada Konwencja z Montreux i będziemy to robić od teraz. Do dzisiaj nie było prośby o przejście przez cieśniny - poinformowała państwowa agencja informacyjna Anatolia, powołując się na wypowiedź Cavusoglu.

Co najmniej cztery rosyjskie okręty czekają obecnie na decyzję Turcji o wypłynięciu z Morza Śródziemnego.

Turcja już w poniedziałek poinformowała, że zastosuje Klauzulę Konwencji z Montreux, pozwalającą na ograniczenie ruchu rosyjskich okrętów w cieśninach tureckich, gdyż w Ukrainie toczy się wojna.

REKLAMA

Wymagane jest powiadomienie

Dokument ponadto zobowiązuje leżące nad Morzem Czarnym państwa-strony porozumienia m.in. do powiadomienia z 15-dniowym wyprzedzeniem o wysłaniu tam mniejszych okrętów wojennych.

Cieśniny stanowią jedyny morski dostęp do zamkniętego w granicach sześciu państw Morza Czarnego. Oprócz Turcji, Rosji i Ukrainy są to Bułgaria, Rumunia i Gruzja.

O zablokowanie ruchu przez Cieśniny Bosfor i Dardanele dla rosyjskiej floty wojennej apelowała wcześniej do Turcji Ukraina. Wołodymyr Zełenski podziękował wówczas prezydentowi Turcji i mieszkańcom tego kraju za "silne wspieranie" Ukrainy.

We wpisie na Twitterze opublikowanym po rozmowie telefonicznej obu przywódców, ukraiński prezydent napisał, że turecki zakaz wpływania na Morze Czarne wydany dla rosyjskich okrętów wojennych oraz znacząca pomoc wojskowa i humanitarna są dziś niezwykle ważne. "Mieszkańcy Ukrainy nigdy tego nie zapomną!" - napisał Wołodymyr Zełenski.

REKLAMA

Czytaj także

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej