Wejście do UE, inwestycje, bezpieczeństwo energetyczne. Premier o "planie dla Ukrainy"

Plan odbudowy Ukrainy, wsparcie szybkiej ścieżki tego kraju do UE, współpraca naukowa, wspólne inwestycje i bezpieczeństwo energetyczne - to główne punkty proponowanego przez premiera Polski "planu dla Ukrainy".

2022-03-01, 18:12

Wejście do UE, inwestycje, bezpieczeństwo energetyczne. Premier o "planie dla Ukrainy"
Premier przedstawił "plan dla Ukrainy". Foto: Twitter/Kancelaria Premiera
  • Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z Ursulą von der Leyen, szefową KE
  • Mówiąc o reakcji Zachodu na rosyjską agresję na Ukrainę, stwierdził: "nasza zjednoczona odpowiedź zaskoczyła Kreml"
  • Przedstawił "plan dla Ukrainy" obejmujący jej członkostwo w Unii, inwestycje i wsparcie w powojennej odbudowie, wymianę naukową i bezpieczeństwo energetyczne
  • Będę namawiał inne stolice europejskie do przyjęcia Ukrainy do UE - zadeklarował
  • Szef polskiego rządu mówił o konieczności nałożenia na Rosję kolejnych sankcji

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się we wtorek z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Głównym tematem rozmów było wsparcie Ukrainy, którą od sześciu dni atakują rosyjskie wojska.

Mateusz Morawiecki: rozmawialiśmy o tym, jak dać nadzieję Ukrainie

Po spotkaniu Mateusz Morawiecki stwierdził, że jedność Zachodu wobec agresji Rosji na Ukrainę "zaskoczyła Putina". Podkreślił, że Moskwa korzystałaby z tego, że Ukraina nie tylko ponosi straty w wojnie, która "z każdą godziną staje się coraz straszniejsza", ale też "traci swoje szanse na przyszłość, nadzieje na rozwój".

- Dlatego rozmawialiśmy z przewodniczącą von der Leyen o tym, jak dać tę nadzieję Ukrainie - oświadczył premier. - Dziś najważniejsze jest to, żeby spowodować, by Ukraina obroniła swoją suwerenność. Ukraina, która broni integralności terytorialnej, swojej niepodległości, staje w obronie wartości europejskich - zaznaczył.

Dodał, że ponieważ Ukraina "walczy o wolność", wykluczona jest sytuacja, w której jej relacje z Unią Europejską są słabsze niż przed wojną. Stąd apele, m.in. Polski, by przedstawić temu państwu europejskie perspektywy - mówił. Jak ocenił, "w Brukseli widać, że jest coraz bardziej podatny grunt do tego, by przyjąć Ukrainę do Unii Europejskiej", "w szybki sposób przeprowadzić ścieżkę akcesji".

REKLAMA

Posłuchaj

Premier: Ukraina, która broni swojej niepodległości, staje w obronie wartości europejskich (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Premier: potrzeba planu odbudowy dla Ukrainy

Szef polskiego rządu zaznaczył, że Polska domaga się jak najostrzejszych sankcji wobec Rosji za atak na Ukrainę. Podkreślił, że już te nałożone wcześniej są bolesne dla Moskwy. - Gospodarka rosyjska dostała potężne uderzenie - dodał. Wskazał, że efekty sankcji, które wprowadzono, już dają efekty. - Ale nie ma się co oszukiwać: codziennie ta sama gospodarka jest zasilana również w twardą walutę poprzez sprzedaż ropy i gazu - wskazał premier. Dodał, że wśród tematów jego rozmów była też kwestia uniezależnienia kontynentu od surowców z Rosji. Zaznaczył, że pozyskiwane z ich sprzedaży kwoty pozwalają Putinowi "finansować machinę wojenną".

Mateusz Morawiecki mówił też o konieczności stworzenia szybkiej ścieżki Ukrainy do Unii Europejskiej - powiedział w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił też konieczność przygotowania planu odbudowy w wysokości 100 miliardów euro i pakietu inwestycyjnego dla Ukrainy. - Po to, żeby w kolejnych latach ta zniszczona infrastruktura, zniszczone szpitale, szkoły, osiedla mogły być odbudowywane - stwierdził.

Pięciopunktowy "plan dla Ukrainy"

Podsumowując, Mateusz Morawiecki mówił o pięciu punktach "planu dla Ukrainy": plan odbudowy w wysokości 100 mld euro, wsparcie dla szybkiej ścieżki do UE, "wiedza dla Ukrainy, wymiana studencka, jak już zapanuje pokój", inwestycje i "bezpieczeństwo energetyczne, uniezależnienie się od agresywnej, imperialnej polityki rosyjskiej". Zadeklarował,  że będzie namawiał inne europejskie stolice do przyjęcia Ukrainy do Unii.

- Róbmy wszystko, by zapanował pokój, a niewinnych ludzi w dramatycznym położeniu starajmy się chronić - mówił szef polskiego rządu i podziękował Polakom za oferowaną Ukraińcom pomoc.

REKLAMA

Posłuchaj

Premier: Polska domaga się jak najdalej rozwiniętego pakietu sankcji na Rosję, widzimy skuteczność dotychczasowych restrykcji (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Ukraina walczy z rosyjską inwazją. Całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ms/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej