Firma Abbyy z rosyjskiej stała się... amerykańska. Zmiany na Wikipedii

Rosyjska firma Abbyy założona w 1989 r. działająca na rynku rosyjskim i w kilku innych krajach zmieniła swój opis na Wikipedii i stała się przede wszystkim firmą prywatną już bez odniesienia do swojego pierwotnego pochodzenia. Zniknęły także informacje dotyczące innych siedzib firmy m.in. w Kijowie.  

2022-03-04, 14:00

Firma Abbyy z rosyjskiej stała się... amerykańska. Zmiany na Wikipedii
zdjęcie ilustracyjne . Foto: Shutterstock/pixinoo

Abbyy zgodnie z wcześniejszym opisem na Wikipedii to rosyjskie przedsiębiorstwo założone przez Davida Yanga, która zatrudnia ponad 1250 pracowników i ma siedziby w Rosji (Moskwa), Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech, Japonii i na Ukrainie (Kijów). Po zmianie opisu, okazuje się, że Abbyy jest już tylko firmą amerykańską z jedną siedzibą główną w USA.  

Spółka Abbyy nie jest notowana na giełdzie, a działa w branży technologicznej. Zgodnie z nowym opisem dowiadujemy się, że jest własnością "zewnętrznych" udziałowców, jej założycieli i kierownictwa.

Pojawiła się także informacja o największym udziałowcu, którym ma być fundusz Private Equity Martin Equity Partners, która jest globalną firmą inwestycyjną skoncentrowaną na technologii. Jednocześnie spółka zmieniła swoją siedzibę z Moskwy na Charlotte.

Firma Abby - rosyjskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Moskwie usunęła nie tylko swoje pochodzenie , ale także główne siedziby. Firma Abby, rosyjskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Moskwie, usunęło nie tylko swoje pochodzenie, ale także główne siedziby.

Znacząca zmiana dotyczącą pochodzenia firmy jak i jej siedziby zapewne jest podyktowana bojkotem produktów z Rosji i Białorusi prowadzonym w wielu krajach. Prawdopodobnie kierownictwo spółki Abbyy ma świadomość, że wprowadzane sankcje także na najbogatszych Rosjan, mogą uderzyć w działalność firmy zarówno w Stanach Zjednoczonych, w Anglii, w Niemczech jak i w Japonii.

REKLAMA

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny w specjalnym komunikacie skierowanym do polskich przedsiębiorców i konsumentów zachęcał do akcji niekupowania produktów i usług od firm z Rosji i Białorusi.

Z kolei Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) zwrócił niedawno uwagę, że popyt państw UE na towary i usługi zawierające wartość dodaną wytworzoną w Rosji sięga ok. 10 proc. - największy jest w Niemczech (2,2 proc.), Włoszech i Francji (po 1 proc.). Polska odpowiada za 0,8 proc. rosyjskiego PKB. 

Czytaj także:

PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej