Abramsy trafią do Polski. Jarosław Wojtas: musimy wzmacniać swoje bezpieczeństwo
- Dla wojsk pancernych jest to bardzo ważny zakup i ta decyzja odbierana jest w Polsce bardzo dobrze. Natomiast to nie wystarczy. Musimy wzmacniać swoje możliwości chociażby w kontekście cyberbezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa Jarosław Wojtas.
2022-03-06, 08:12
W sobotę Kongres USA zatwierdził sprzedaż Polsce 250 czołgów Abrams w ich najnowszej wersji - to najnowocześniejsze czołgi na świecie. W Polskim Radiu 24 na temat polskiego bezpieczeństwa i naszych zdolności obronnych mówił Jarosław Wojtas.
Wojna w XXI wieku. Szczególne znaczenie wojsk cybernetycznych
Gość PR24 podkreślił, że zakup czołgów Abrams jest bardzo dobrą decyzją, co zresztą widać po jej odbiorze w Polsce. Jednak - zaznaczył - to nie wystarczy. - Musimy wzmacniać swoje możliwości, chociażby w kontekście cyberbepieczeństwa, zwiększyć możliwości w zakresie liczby żołnierzy i jakości ich wyszkolenia - mówił Jarosław Wojtas.
Podkreślił, że potrzebne jest ciągłe wzmacnianie potencjału obrony naszego kraju, ale w szczególny sposób skupił się na powstałych już wojskach obrony cyberprzestrzeni. Jego zdaniem ich rola jest kluczowa, widać ją zresztą podczas trwającej na Ukrainie wojny, na której - dzięki pracy żołnierzy cyberprzestrzeni - Ukraińcy są na bieżąco informowani o zdobywanych danych wywiadowczych.
"Nie spodziewaliśmy się wojny w środku Europy"
Równocześnie Jarosław Wojtas zauważył, że wydarzenia na Ukrainie są jednak zaskakujące w tym sensie, że tak naprawdę nikt nie spodziewał się, że w XXI wieku, po tylu latach pokoju i spokoju, w środku Europy będzie miała miejsce wojna konwencjonalna. W tym kontekście zwrócił uwagę na zapotrzebowanie na całkiem zwyczajny wojenny sprzęt - kamizelki kuloodporne, hełmy, ale też artylerię, lotnictwo, wojska pancerne.
REKLAMA
- Wróciliśmy do sytuacji sprzed kilkudziesięciu lat, gdzie wojna przybiera kształt klasyczny, wojny, w której siła decyduje, gdzie decyduje sprzęt, wojny, której nie udało się zatrzymać działaniami dyplomatycznymi, ani działaniami w sferze cybernetycznej - dodał Jarosław Wojtas.
- "Wzięli całe miasto do niewoli". Katastrofalna sytuacja w Mariupolu [RELACJA]
- Andrzej Duda rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim. "Determinacja i duch bojowy nie opuszczają obrońców Ukrainy"
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
Równocześnie z wojną na Ukrainie w naszym regionie toczy się także wojna informacyjna. O cyberbezpieczeństwie i walce z dezinformacją mówił Tomasz Izydorczyk, ekspert ds. ochrony danych i cyberbezpieczeństwa z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Błażej Prośniewski
Gość: Jarosław Wojtas (politolog i ekspert ds. bezpieczeństwa, Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu), Tomasz Izydorczyk (ekspert ds. ochrony danych i cyberbezpieczeństwa, Wyższa Szkoła Bankowa w Warszawie)
Data emisji: 06.05.2022
Godzina emisji: 07.36, 8.06
PR24/jmo
REKLAMA