Rośnie liczba wakatów. GUS: co czwarte wolne miejsce pracy to nowo utworzone stanowisko

Na koniec IV kwartału 2021 r. w Polsce odnotowano 137,4 tys. wolnych miejsc pracy i było to więcej o 62,8 proc. niż w analogicznym okresie 2020 r. Według GUS największy w skali roku wzrost liczby wolnych miejsc pracy wystąpił w sekcji "Zakwaterowanie i gastronomia".

2022-03-10, 12:18

Rośnie liczba wakatów. GUS: co czwarte wolne miejsce pracy to nowo utworzone stanowisko
W ciągu IV kwartału 2021 r. w Polsce utworzono 112,5 tys. nowych miejsc pracy.Foto: Pixabay

Główny Urząd Statystyczny podaje, że niemal co czwarte z obecnych wolnych miejsc pracy stanowiły nowo utworzone stanowiska.

W tym okresie nastąpił wzrost (po ponad 20 proc.) zarówno liczby nowo utworzonych miejsc pracy oraz zlikwidowanych miejsc pracy. W IV kwartale 2021 r. na jedno zlikwidowane miejsce pracy przypadło 1,7 nowo utworzonych miejsc.

Oznacza to, że w ciągu IV kwartału 2021 r. w Polsce utworzono 112,5 tys. nowych miejsc pracy, a zlikwidowano 64,9 tys. W porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego nastąpił wzrost liczby nowo utworzonych miejsc pracy o 23,1 proc. oraz wzrost liczby miejsc zlikwidowanych o 20,3 proc.

GUS przypomniał, że w marcu 2020 r. ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii, w związku z czym wprowadzano rozwiązania zapobiegające i przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się wirusa. Działania te odnosiły się także do rynku pracy. Wśród nich było m.in. umożliwienie wykonywania pracy poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli pracy zdalnej.

REKLAMA

W końcu grudnia 2021 r. udział osób, które pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną w ogólnej liczbie pracujących objętych badaniem "Popyt na pracę" wyniósł 6,9 proc. i było to o 3,9 pkt. proc. mniej niż w końcu grudnia 2020 r.

Jak PIE ocenia polski rynek pracy?

Liczba wolnych miejsc pracy w IV kw. 2021 r. to drugie najwyższe wskazaniem w historii, po wynikach z 2018 r. - stwierdził w komentarzu do danych GUS wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Andrzej Kubisiak. Przełom 2021/2022 r. był czasem rozgrzania rynku pracy - dodał.


Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócili uwagę, że 137,4 tys. nieobsadzonych miejsc pracy to 10 proc. mniej niż na koniec III kwartału 2021 r., "ale aż 63 proc. więcej niż na koniec 2020 r.".

Andrzej Kubisiak wskazał, że ostatnie odczyty z polskiego rynku pracy pochodzą sprzed inwazji rosyjskiej i białoruskiej na Ukrainę. "Mogą one zatem służyć jedynie do oceny potencjału naszego rynku sprzed okresu wojny" - zaznaczył ekspert PIE.

Jego zdaniem najnowsze dane pokazują, że przełom 2021 i 2022 r. był czasem rozgrzania rynku pracy. "Stopa bezrobocia podawana przez Eurostat wynosiła w styczniu br. 2,8 proc. i była najniższym odczytem we współczesnej historii naszego kraju" - wskazał Kubisiak. Przypomniał, że jednocześnie rynek pracy "borykał się z dużymi wyzwaniami rekrutacyjnymi".

REKLAMA


PR24.pl, DoS


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej