Senat rozpatrzył ustawę o pomocy Ukraińcom. Są poprawki
Senat rozpatrzył ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Zgłoszono do niej szereg poprawek. Głosowanie nad ustawą zostanie przeprowadzone w piątek o godz. 12:30.
2022-03-10, 22:02
- Całe polskie społeczeństwo i polskie państwo jest dziś głosem naszych przyjaciół, naszych sąsiadów, naszych braci z Ukrainy, którzy stali się obiektem bezprzykładnej agresji. Wszystkie osoby, które przed bombami, przed trwającą wojną i jej konsekwencjami szukają schronienia, dostają te schronienie w Polsce. Polska jest dziś sumieniem Europy, jest rzecznikiem sprawy ukraińskiej w Europie - mówił w Senacie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży podczas debaty na ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy.
PiS i opozycja zgłaszają poprawki
Wiceszef MSWiA zachęcając senatorów do poparcia ustawy mówił, że polski parlament ma dziś szansę włączyć się w ten proces pomocy. Stwierdził, że dotyczy to całej izby, jak i każdego z senatorów z osobna - Bo ta ustawa tworzy mechanizmy dla tych wszystkich, którzy w Polsce szukają i otrzymują to schronienie - tłumaczył Poboży. Poparcie dla ustawy zadeklarowały wszystkie siły polityczne w Senacie, ale mało prawdopodobne jest, aby wyszła ona z izby w kształcie, w jakim została uchwalona przez Sejm, bo senatorowie zgłosili do niej szereg poprawek.
Klub Prawa i Sprawiedliwości chce ograniczenia liczby instytucji, które na podstawie przedłożonych przepisów będą mogły zbierać dane wrażliwe. Szef senackiej części klubu PiS Marek Martynowski w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl stwierdził, że poprawka ta jest podyktowana względami bezpieczeństwa, bo jak tłumaczył, część instytucji może nie poradzić sobie z ewentualnymi atakami hakerskimi. - Na przykład ZUS, KRUS samorządy gminne mogłyby sobie nie poradzić w tej sytuacji - stwierdza senator PiS.
Krzysztof Kwiatkowski zgłosił poprawkę, która przewiduje, że z mechanizmów ustawy będą mogli skorzystać także ci obywatele Ukrainy, którzy po wybuchu wojny nie dotarli na terytorium Polski bezpośrednio z Ukrainy tylko np. przez Słowację czy Węgry. - Dzisiaj przepisy ustawy mówią o tym, że pomoc jest udzielana tym, którzy bezpośrednio trafiają do nas z Ukrainy. Dlatego wprowadzamy poprawkę, że każdy po wybuchu konfliktu zbrojnego, który trafia do Polski będzie objęty tą pomocą - mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator.
REKLAMA
Uprawnienia urzędników "kością niezgody"
Z kolei Koalicja Obywatelska proponuje wykreślenie z ustawy przepisów, które zapewniają możliwość działania w stanie wyższej konieczności urzędnikom w czasie wojny, a w przypadku Prawa przedsiębiorców również w sytuacji m.in stanu epidemii czy stanu klęski żywiołowej. - To jest próba uniknięcia odpowiedzialności za tych wszystkich, którzy w przeszłości, a również teraz będą próbowali obejść prawo i stać się bezkarnym. To jest niedopuszczalne. Postulujemy wykreślenie zapisów mówiących o likwidacji odpowiedzialności za wykroczenia - mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator Koalicji Obywatelskiej Kazimierz Kleina.
Przeciw tej poprawce zamierza głosować klub PiS. - Uważamy, że nie można karać urzędników, którzy na pewno z dobrego serca będą podchodzić do obywateli ukraińskich i przez jakiś suchy zapis ustawy niestety nie będą mogli w ty momencie im pomóc. Dlatego musimy na jakiś czas zrobić ten wyłom - mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator Martynowski.
Nad poprawki zgłoszonymi w Senacie pracować będą teraz komisje. Głosowanie nad całością ustawy jest zaplanowane na piątek na godzinę 12:30. Jeśli Senat wprowadzi poprawki do ustawy, to Sejm zajmie się nimi w sobotę.
REKLAMA
MF, PolskieRadio24.pl
REKLAMA