Szybsza ścieżka akcesji do UE dla Ukrainy? Kraje Wspólnoty podzielone
W Wersalu pod Paryżem zakończył się pierwszy dzień nieformalnego szczytu unijnych przywódców - poinformował rzecznik szefa Rady Europejskiej Barend Leyts. Kraje Wspólnoty są podzielone w sprawie szybkiej ścieżki członkostwa Ukrainy we Wspólnocie.
2022-03-11, 03:30
Podczas wieczornej, kilkugodzinnej sesji liderzy omawiali kwestię uniezależnienia się Wspólnoty od rosyjskich źródeł energii. Plan Komisji Europejskiej zakłada, że stanie się to do 2027 roku. Dyskutowano także o wniosku Kijowa, który chce szybkiej ścieżki dołączenia do Unii Europejskiej.
Unijni przywódcy ponownie spotkają się w Pałacu wersalskim o godzinie 10.00.
Kraje Unii Europejskiej są podzielone w sprawie szybkiej ścieżki członkostwa Ukrainy we Wspólnocie. Ta kwestia jest jednym z tematów nieformalnego szczytu Rady Europejskiej w podparyskim Wersalu. Polska jest zwolennikiem jak najszybszego przyjęcia Ukrainy do Unii Europejskiej.
Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że ta kwestia wymaga jednak jednomyślności wśród 27 państw członkowskich. - Jeżeli jeden kraj nie zgadza się z czymś, tak jak na przykład jeden z premierów powiedział ostatnio, że Ukraina nie powinna wejść do Unii Europejskiej, to niestety nie ma wspólnych wniosków, deklaracji. Dlatego apeluję wprost o solidarność, o to, żeby rozumieć aspekty walki o bezpieczeństwo europejskie, które rozgrywają się za naszą wschodnią granicą - mówił szef polskiego rządu.
REKLAMA
Posłuchaj
Podziały wśród krajów UE w sprawie przyłączenia Ukrainy do Wspólnoty (IAR) 0:22
Dodaj do playlisty
Sprzeciw Holandii
Wprost o sprzeciwie dla członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej mówi Holandia. Jej premier Mark Rutte podkreślał przed rozpoczęciem szczytu, że nie oznacza to jednak braku wsparcia dla Ukrainy w jej obronie przed rosyjską napaścią.
- Holandia była jednym z pierwszych krajów, które wystąpiły ze wsparciem wojskowym dla Ukrainy. Byliśmy jednym z pierwszych krajów domagających się silnego pakietu sankcji, więc niech nie będzie żadnych wątpliwości, że Holandia stoi ramię ramię w Ukrainą. Ale nie ma czegoś takiego jak szybka ścieżka akcesji - stwierdził Mark Rutte.
Przeciwne szybkiemu przyłączeniu Ukrainy do Unii Europejskiej są również Niemcy. Dystans wobec oczekiwań władz w Kijowie zachowuje także Francja. Prezydent Emmanuel Macron stwierdził, że nie można zaczynać rozmów o członkostwie z krajem, który jest w stanie wojny.
REKLAMA
Kilka dni temu prezydenci 10 krajów, przede wszystkim z naszego regionu, poparli ukraiński wniosek o przyjęcie do Unii Europejskiej.
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Ukraina walczy z rosyjską inwazją:
pkur
REKLAMA
REKLAMA