UE wyklucza szybkie przyjęcie Ukrainy do Wspólnoty. "To nie procedura członkostwa zakończy wojnę"
"To nie procedura prowadząca do członkostwa zakończy wojnę" - skomentowano na łamach dziennika "Le Monde". Jednak, jak podają francuskie media, szefowie państw i rządów "27" zgodzili się na pogłębienie stosunków z Kijowem.
2022-03-11, 12:42
- Czy możemy otworzyć procedurę akcesyjną z krajem będącym w stanie wojny? Nie wydaje mi się. Czy powinniśmy zamknąć drzwi i powiedzieć, że nigdy nie przyjmiemy Ukrainy? To byłoby niesprawiedliwe - oświadczył prezydent Emmanuel Macron w Wersalu.
Francja, podobnie jak m.in. Niemcy czy Holandia, nie wyobraża sobie w najbliższym czasie wejścia Ukrainy do UE. "Powitanie Ukrainy, z 41 milionami mieszkańców, nie jest decyzją, którą podejmuje się w weekend" - komentują źródła w Pałacu Elizejskim, cytowane przez dziennik "Le Monde".
"To nie procedura prowadząca do członkostwa zakończy wojnę. Z drugiej strony dla Moskwy byłaby to niewątpliwie nieznośna prowokacja, czerwona płachta, którą Europejczycy postanowili nie wymachiwać" - podsumowuje dziennik.
"Ukraina jest bardzo daleka od celu. I nie rozumiem, dlaczego Ukraińcy przywiązują tak dużą wagę do tematu akcesji, która zresztą z konieczności jest bardzo długim procesem" - ocenia jeden z dyplomatów cytowanych przez "Le Monde".
REKLAMA
Współpraca europejsko-ukraińska
- Nie ma szybkiej procedury przystąpienia do UE - mówił z kolei podczas szczytu premier Holandii Mark Rutte. - Potwierdzimy, że chcemy intensywnie współpracować z Ukrainą - dodał. Paryż, Berlin czy Haga argumentują, że UE nie może dalej otwierać się na Wschód bez uprzedniej modyfikacji zasad jej działania.
Kilkanaście krajów, w tym Polska, trzy kraje bałtyckie, Słowacja i Węgry prowadziły kampanię podczas szczytu na rzecz preferencyjnego traktowania Ukrainy, Gruzji i Mołdawii - odnotowują francuskie media.
Pałac Elizejski zauważył, że Ukraina ma już umowy o wolnym handlu oraz umowy o współpracy politycznej i gospodarczej z UE, które "nie są w pełni wykorzystywane". UE planuje włączyć Kijów do programów europejskich, takich jak Erasmus oraz zapraszać Wołodymyra Zełenskiego na szczyty UE, jeśli tematy będą wiązać się z sytuacją na Ukrainie, tj. dotyczyć imigracji, energii, demografii itp. - podaje "Le Monde".
Posłuchaj
Szczyt Unii Europejskiej w Wersalu - relacja Stefana Foltzera (IAR) 0:57
Dodaj do playlisty
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
REKLAMA
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
Czytaj także:
- "Musimy pozbyć się uzależnienia od rosyjskich paliw". Ruszył unijny szczyt w Paryżu
- Bezpieczeństwo energetyczne UE. Jest zapowiedź zmniejszenia importu rosyjskiego gazu
- UE zwiększy wydatki na pomoc wojskową dla Ukrainy. Josep Borrell podał kwotę
ng
REKLAMA