W katedrze Notre Dame odkryto ołowiany sarkofag
Podczas ostatnich prac archeologicznych przed rozpoczęciem odbudowy iglicy paryskiej katedry Notre Dame odkryto kilka grobów, pozostałość lektorium oraz ołowiany sarkofag datowany najpóźniej na XIV wiek. Przy świątyni kontynuowane są prace przygotowawcze do odbudowy po pożarze w 2019 roku.
2022-03-16, 05:40
Odkrycia określane są jako "posiadające niezwykłą wartość naukową i wzbogacające zrozumienie historii Notre Dame". Pośród krypty z grobami, które mogą pochodzić z XIII-XIV wieku - odkryto całkowicie zachowany ołowiany sarkofag w kształcie człowieka.
- Trumna mogła być wykonana dla któregoś z wysokich dostojników - przekonują archeologowie.
Oprócz grobowców, tuż pod obecną posadzką katedry, znaleziono elementy malowanych rzeźb, zidentyfikowane jako części oryginalnego XIII-wiecznego lektorium - elementu oddzielającego obszar ołtarza od nawy, które zostało zniszczone u progu XVIII wieku. Fragmenty lektorium odkryto w połowie XIX wieku, obecnie wystawiane są w Luwrze.
Wszystko odnaleziono w czasie profilaktycznych prac przygotowawczych do odbudowy iglicy kościoła. Były to ostatnie wykopaliska archeologiczne przed ustawieniem rusztowania, wspierającego odbudowę iglicy. W związku z odkryciami zostały one przedłużone do 25 marca.
Pożar Notre Dame
Prace wykopaliskowe prowadzone są w związku z remontem katedry po pożarze, do którego doszło 15 kwietnia 2019 roku. Ogień objął dach świątyni i znajdującą się na nim wieżyczkę.
Powiązany Artykuł

Notre Dame w ogniu - zobacz serwis specjalny
Mimo szalejących płomieni, ze świątyni udało się wynieść najcenniejsze skarby, m.in. koronę cierniową Jezusa - jedną z najcenniejszych relikwii chrześcijaństwa. Mimo to dwa dni po pożarze BBC oszacowało, że udało się zebrać 800 milionów euro.

Notre Dame - najważniejsza świątynia Francji
Katedrę wzniesiono na wyspie Île de la Cité, na miejscu dwóch mniejszych świątyń. Jej budowa trwała 180 lat – od 1163 do 1345. Decyzję o wzniesieniu monumentu podjął Maurice de Sully, biskup Paryża. Wmurowanie kamienia węgielnego przebiegało w obecności króla Ludwika VII Młodego i papieża Aleksandra III.
Powiązany Artykuł

Notre Dame - skarb europejskiego dziedzictwa
Świątynia uznawana jest za najważniejszy kościół we Francji. Odbywały się tutaj m.in. uroczystości pogrzebowe prezydentów Republiki - Charlesa De Gaulle'a, Georgesa Pompidou i Françoisa Mitterranda.
Zakończenie prac renowacyjnych w świątyni przewidywano na 2024 rok, jednak ich finał może przesunąć się w czasie ze względu na przerwanie prac związane z wybuchem pandemii Covid-19.
IAR/bm