Uwaga na fake newsy. Numer PESEL nie daje uchodźcom praw wyborczych

Nadanie nr PESEL uchodźcom z Ukrainy to bezpieczna forma skrócenia procedury legalizacji ich pobytu w Polsce - powiedział w środę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Zastrzegł, że nadanie nr PESEL nie oznacza automatycznie wydania dowodu tożsamości. 

2022-03-16, 17:22

Uwaga na fake newsy. Numer PESEL nie daje uchodźcom praw wyborczych

W środę rano urzędy rozpoczęły przyjmowanie wniosków o nadanie obywatelom Ukrainy numeru PESEL. Rozwiązanie umożliwi uchodźcom, którzy opuścili Ukrainę w związku z agresją rosyjską, korzystanie z pomocy socjalnej, medycznej oraz z systemu edukacji, a także ułatwi podjęcie pracy. Na mocy specustawy uchodźcy z Ukrainy mogą m.in. otrzymać numer PESEL i założyć Profil Zaufany. O nadanie numeru PESEL uchodźcy mogą wnioskować w dowolnym organie wykonawczym gminy.

Do godziny 15:00 nadano 32 tysiące tych numerów uchodźcom. Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego do Polski z Ukrainy dotarło ok. 2 mln uchodźców.

Legalizacja pobytu

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker przypomniał na środowej konferencji prasowej, że nadanie numeru PESEL nie oznacza wyrobienia dowodu osobistego. - Dowód osobisty jest dla obywateli polskich, który potwierdza także obywatelstwo Rzeczpospolitej Polskiej - zaznaczył polityk.

Dodał, że chodzi o skrócenie procedury legalizacji pobytu uchodźców na terenie Polski. - Najważniejsze jest to, że my skracamy procedurę legalizacji pobytu tak, żeby te osoby nie musiały w wielu urzędach, przez wiele tygodni, dotrzymywać różnych procedur. Stąd ta jedna bezpieczna i ważna procedura nadania numeru PESEL - tłumaczył Szefernaker.

REKLAMA

PESEL a wybory

Decyzja o nadawaniu uchodźcom numeru PESEL budzi obawy, wyrażane przez obywateli m.in. w mediach społecznościowych, że liczni teraz w Polsce Ukraińcy po ich uzyskaniu będą mogli uczestniczyć w wyborach i decydować o losach Polski.

Powielanie takich informacji to albo brak wiedzy, albo celowa dezinformacja. W wyborach mogą uczestniczyć obywatele polscy. Nadanie numeru PESEL nie oznacza nadania obywatelstwa. To, na wniosek cudzoziemca, może nadać prezydent. 

Konstytucja i kodeks

Prawa wyborcze regulują Konstytucja RP i kodeks wyborczy. I tak w konstytucji (art. 62 ust. 1) jest zapisane, że "Obywatel polski ma prawo udziału w referendum oraz prawo wybierania Prezydenta Rzeczypospolitej, posłów, senatorów i przedstawicieli do organów samorządu terytorialnego, jeżeli najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat". 

Natomiast kodeks wyborczy czynne prawo wyborcze reguluje zapisem o treści: prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) ma: w wyborach do Sejmu i do Senatu oraz w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej - obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat". 

REKLAMA

IAR/PAP/fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej