"Wszystko wróciło do punktu wyjścia". Lisiecki o polityce Niemiec wobec Rosji
- Mówiło się, że doszło do zwrotu w polityce niemieckiej względem Rosji. Problem polega na tym, że zwrot był nie o 180 stopni, ale o 360 stopni - tłumaczył na antenie Polskiego Radia 24 Paweł Lisiecki (PiS).
2022-03-17, 18:25
Niemieccy parlamentarzyści rządzącej koalicji SPD, Zielonych i FDP odrzucili wniosek posłów CDU/CSU o wprowadzenie do porządku obrad Bundestagu debaty na temat sytuacji na Ukrainie. Wniosek o zmianę porządku obrad złożono po zdalnym przemówieniu w parlamencie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Bundestag następnie zajął się sytuacją związaną z pandemią koronawirusa.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 świadczy to o prawdziwym stosunku niemieckich elit do sprawy Ukrainy. - W Europie, gdzie toczy się wojna, największy kraj, pretendujący do miana lidera UE, zachowuje się, jakby nie interesowało go to, co dzieje się na kontynencie. To, co robią Niemcy jest dalszym ciągiem ich wcześniejszego zachowania. Chodzi o współpracę z Rosją przy budowie Nord Stream 2, doposażanie armii rosyjskiej w elementy firmy Bosch, kwestię SWIFT, czy też kwestię Deutsche Bank, który nadal działa na terytorium Rosji. Mówiło się, że doszło do zwrotu w polityce niemieckiej. Problem polega na tym, że zwrot był nie o 180 stopni, ale o 360 stopni. Wszystko wróciło do punktu wyjścia - powiedział Paweł Lisiecki.
- Oprawcy z Rosji mordują bezbronne dzieci. Liczba ofiar wciąż rośnie
- "NATO unika konfrontacji". Stoltenberg stanowczo o zakazie lotów nad Ukrainą
- Tragedie ukraińskich miast. Miliardowe straty Kijowa, zniszczony Mariupol
Poseł PiS podkreślił, że dobrze, iż do sprawy włączyli się Amerykanie. - Niejako zmusili Francję i Niemcy do działań względem Rosji. Przebiega to opornie, ale Amerykanie narzucają rytm sankcji. W naszym interesie jest utrzymanie Władimira Putina jak najdalej od polskich granic. USA chciały mieć spokój w Europie, ale pierwotne założenia Joe Bidena, który stawiał na Niemcy, okazały się złudne. Tymczasem Francja i Niemcy są umoczone w handel z Rosją. Francuzi złamali umowę, która zakazywała handlu bronią z Rosją - zauważył Lisiecki.
Posłuchaj
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Rozmowa PR24
Prowadzi: Adrian Klarenbach
Gość: Paweł Lisiecki (PiS)
Data emisji: 17.03.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 17.35
PR24
REKLAMA