Wydatki na obronę i pomoc uchodźcom z Ukrainy. Polska chce ich wyłączenia z reguł budżetowych UE
Wyłączenie z reguł budżetowych wydatków na obronę i pomoc dla uchodźców uciekających przed wojną z Ukrainy. Polska zabiega o to w Unii Europejskiej. Sprawa - jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - została podniesiona podczas unijnej narady ministerialnej i w rozmowach z Komisją Europejską.
2022-03-22, 15:39
Polska zabiega w Unii Europejskiej o wyłączenie z reguł budżetowych wydatków na obronę i pomoc dla uchodźców uciekających przed wojną z Ukrainy. Ta sprawa - jak ustaliła wczoraj brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka - została podniesiona podczas unijnej narady ministerialnej i w rozmowach z Komisją Europejską. Teraz ma być jednym z tematów dwudniowego, unijnego szczytu, który rozpoczyna się w czwartek w Brukseli.
Litwa i Łotwa również rozpoczęły starania
- Chodzi o to, by reguły budżetowe były traktowane elastycznie - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden dyplomatów. Wyjaśnił, że Warszawie zależy na tym, by nie wliczać wydatków obronnych do deficytu i by uniknąć procedury związanej z nadmiernym deficytem, która jest uruchamiana po przekroczeniu 3 procent PKB.
Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że w tej sprawie wczoraj zabiegały o to wraz z Polską także Litwa i Łotwa z nadzieją na porozumienie wśród państw członkowskich jeszcze w tym roku.
Na podobne elastyczne potraktowanie reguł budżetowych Polska liczy też przy okazji wydatków na uchodźców z Ukrainy. Mają oni, w ramach integracji, otrzymać wszelką pomoc i wszystkie zasiłki przysługujące polskim rodzinom.
REKLAMA
Niemcy i Holandia sceptyczne względem pomysłu
Sceptyczne wobec pomysłu są kraje, które sztywno traktują reguły budżetowe i dyscyplinę finansową. To ta sama grupa - jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia - która domagała się w przeszłości ograniczenia wydatków w unijnym budżecie, głównie Niemcy i Holandia. Francja, która w tym półroczu kieruje pracami Unii, podobno patrzy przychylniejszym okiem.
Posłuchaj
- "Koniec z nabijaniem rosyjskiej kasy, trzeba zamrozić ceny gazu". Premier apeluje do KE
- Majątki oligarchów a zmiany w konstytucji. Anna Kwiecień tłumaczy pomysł rządu
- "W 2015 roku KE zdecydowała się na duże płatności na rzecz uchodźców". Rozmowy premierów Polski i Holandii
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
REKLAMA
ASP
REKLAMA