Misja pokojowa NATO na Ukrainę. Ponad połowa Polaków popiera ten pomysł

52 proc. Polaków popiera wysłanie na Ukrainę misji NATO, której celem "byłaby w razie potrzeby także zbrojna ochrona ludności i korytarzy humanitarnych" - wynika z sondażu Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Przeciw temu pomysłowi opowiada się 26 proc. badanych.

2022-03-25, 14:48

Misja pokojowa NATO na Ukrainę. Ponad połowa Polaków popiera ten pomysł
wPolityce.pl: ponad połowa Polaków popiera pomysł wysłania misji pokojowej NATO na Ukrainę. Foto: shutterstock.com/Drop of Light

Pomysł wysłania na Ukrainę misji NATO popiera 52 proc. Polaków. Jej celem "byłaby w razie potrzeby także zbrojna ochrona ludności i korytarzy humanitarnych". Przeciw temu pomysłowi opowiada się 26 proc. badanych - wynika z sondażu Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. 22 proc. wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".

Misja pokojowa a preferencje wyborcze

Z opublikowanego w piątek badania wynika, że pomysł wysłania misji pokojowej popiera 73 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, 43 proc. Koalicji Obywatelskiej i 57 proc. wyborców Polski 2050. Przeciw jest 14 proc. wyborców ZP, 42 proc. wyborców KO i 28 proc. Polski 2050.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach 18-21 marca 2022 r. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1074 osób.

Jarosław Kaczyński o misji pokojowej 

Kilka dni temu Jarosław Kaczyński mówił, że Ukrainie potrzebna jest nie tylko pomoc, ale "trzeba także zmienić pewną zasadę, która została przyjęta". - Sądzę, że potrzebna jest misja pokojowa NATO, ewentualnie jeszcze jakiegoś szerszego układu międzynarodowego, ale taka misja, która będzie wstanie także się obronić i która będzie działała na terenie Ukrainy - oświadczył Kaczyński. - To będzie misja, która będzie dążyła do pokoju, do udzielenia pomocy humanitarnej, ale jednocześnie będzie też osłonięta przez odpowiednie siły, siły zbrojne - dodał. Zdaniem wicepremiera, "to jest w tej chwili coś, czego Ukraina, Europa, cały demokratyczny świat bardzo potrzebuje.

REKLAMA

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:


ASP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej