"Uwolnimy się od rosyjskich paliw". Ursula von der Leyen zapowiada zaostrzenie sankcji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli powiedziała, że UE "zwiększy wsparcie dla Ukrainy, zaostrzy sankcje i uwolni się od rosyjskich paliw kopalnych".

2022-03-25, 21:30

"Uwolnimy się od rosyjskich paliw". Ursula von der Leyen zapowiada zaostrzenie sankcji
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zapowiada dalsze zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

- Wczoraj wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski opisał odwagę Ukraińców, którzy dzielnie stawiają opór wojskom rosyjskim. Mają za sobą całą UE. Zwiększymy nasze wsparcie dla Ukrainy, zaostrzymy sankcje i uwolnimy się od rosyjskich paliw kopalnych - oświadczyła szefowa KE.

Paliwa z USA

Wskazała, że 50 mld metrów sześciennych gazu z USA rocznie zastąpiłoby 1/3 całości dostaw rosyjskiego gazu do Europy.

- Dziś rano prezydent USA Joe Biden i ja uzgodniliśmy nowe partnerstwo energetyczne. USA zapewnią nam w tym roku dodatkowe co najmniej 15 mld metrów sześciennych LNG. W najbliższych latach dążymy do co najmniej 50 mld metrów sześciennych rocznie. A to zastąpiłoby 1/3 całości dostaw rosyjskiego gazu do Europy - powiedziała von der Leyen.

Zaznaczyła, że UE musi uzupełnić infrastrukturę rurociągów i zwiększyć magazynowanie gazu. - To będzie nasza polisa ubezpieczeniowa od przerw w dostawach. Czas też przyjrzeć się kształtowi naszego rynku energetycznego. Propozycje przedstawimy w maju - powiedziała szefowa KE.

Ceny gazu

Wyjaśniła, że podstawową przyczyną wysokich cen energii elektrycznej są w dużej mierze wysokie i niestabilne ceny gazu. - Połączymy więc siły, połączymy nasze zapotrzebowanie i wykorzystamy naszą zbiorową siłę przetargową przy zakupie gazu - zaznaczyła von der Leyen.

Przekazała też, że przywódcy na szczycie UE udzielili Hiszpanii i Portugalii specjalnego pozwolenia na zarządzanie własnymi cenami energii elektrycznej. Szefowa KE powiedziała, że jest to możliwe, ponieważ oba kraje mają stosunkowo wysoki udział odnawialnych źródeł energii w swoim miksie energetycznym i bardzo niewiele połączeń międzysystemowych z innymi częściami sieci UE.

- Zgodziliśmy się na specjalne traktowanie, które jest możliwe dla Półwyspu Iberyjskiego, aby Półwysep Iberyjski mógł poradzić sobie z tą bardzo specyficzną sytuacją, w jakiej się znajduje, i zarządzać cenami energii elektrycznej – powiedziała von der Leyen.

Czytaj także:

Zobacz także: szef BBN Paweł Soloch w "Sygnałach dnia"

dz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej