"Rosja największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa i stabilności". Ruszyły ćwiczenia NATO w Norwegii
30 tysięcy żołnierzy bierze udział w rozpoczętych właśnie ćwiczeniach NATO w Norwegii. To jedne z największych manewrów w ramach Sojuszu w ostatnich miesiącach. Zbiegają się z rosyjską inwazją na Ukrainie.
2022-03-26, 02:51
W ćwiczeniach pod nazwą "Cold Response" biorą udział żołnierze z 27 krajów, w tym ze wszystkich państw skandynawskich. W manewry zaangażowanych jest ponad 200 samolotów i 50 okrętów. Celem ćwiczeń jest odstraszanie ewentualnych agresorów.
Manewry były zaplanowane jeszcze przed rosyjską inwazją na Ukrainę. Szef NATO Jens Stoltenberg, który odwiedził miejsce ćwiczeń w Norwegii, podkreślał, że po tym, jak Rosja zaatakowała swojego sąsiada, ćwiczenia nabrały jeszcze większego znaczenia.
"Rosja największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa i stabilności całej północy"
- W ostatnich kilku latach widzimy znaczny wzrost aktywności wojskowej Rosji w tym regionie - powiedział sekretarz generalny. - Rosja testowała tutaj nowe systemy wojskowe. Jest też największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa i stabilności całej północy - dodał Jens Stoltenberg. NATO podkreśla, że ćwiczenia mają charakter obronny, są też otwarte dla obserwatorów.
Kraje skandynawskie otwarcie mówią, że Rosja jest także zagrożeniem ich bezpieczeństwa. Szwecja i Finlandia, które nie są członkami NATO, poważnie rozważają wstąpienie do Sojuszu.
REKLAMA
Posłuchaj
Norwegia: 30 tysięcy żołnierzy na ćwiczeniach. Relacjonuje Wojciech Cegielski (IAR) 0:51
Dodaj do playlisty
Wielotysięczne manewry wojskowe to jeden z elementów całego systemu odstraszania, stworzonego przez NATO. Ćwiczenia organizowane są przede wszystkim w krajach wschodniej flanki Sojuszu, takich jak Polska, Rumunia czy państwa bałtyckie. Według decyzji czwartkowego szczytu NATO, w najbliższym czasie liczba manewrów będzie jeszcze większa, niż dotąd.
***
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
W niedzielę wieczorem w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbył się charytatywny koncert symfoniczny "Solidarni z Ukrainą. Jednym głosem".
REKLAMA
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
dn
REKLAMA