Tarcza antyrakietowa dla Niemiec? Olaf Scholz: liczymy się z każdym scenariuszem
Rząd niemiecki bierze pod uwagę zakup izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3, który mógłby objąć również niektóre kraje ościenne. - Trzeba zrozumieć, że mamy sąsiada, który używa przemocy, aby realizować swoje cele polityczne - powiedział kanclerz Olaf Scholz, zaznaczając jednocześnie, że decyzja nie jest jeszcze podjęta ostatecznie.
2022-03-28, 12:35
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz potwierdził krążącą wcześniej w mediach informację, że jego rząd rozważa zakup tarczy antyrakietowej. W rozmowie z ARD przyznał, że decyzja nie jest jeszcze ostatecznie podjęta, choć w obliczu rosnącej agresji Rosji należy się liczyć z każdym scenariuszem.
Pod uwagę brany jest zakup izraelskiego systemu obrony przeciwrakietowej Arrow 3. Jako że jest dostępny na rynku, mógłby zacząć działać w 2025 roku. Tarcza antyrakietowa objęłaby całe Niemcy, a zdaniem ekspertów nawet niektóre kraje ościenne. Według ustaleń mediów koszt zestawów systemu wynosi 2 miliardy euro.
Przemoc środkiem do celu
- Trzeba zrozumieć, że mamy sąsiada, który używa przemocy, aby realizować swoje cele polityczne. Nie możemy mu na to pozwolić i dlatego musimy zwiększyć nasze zdolności obronne - podkreślił kanclerz Olaf Scholz.
W programie "Anne Will" szef rządu federalnego przyznał, że uniezależnienie się Niemiec od dostaw surowców z Rosji jest nieuniknione, choć spowoduje chwilowy wzrost cen energii. Zdaniem socjaldemokraty zbyt pochopne odejście od rosyjskiego gazu może się jednak skończyć "zapaleniem płuc" niemieckiej gospodarki.
REKLAMA
Posłuchaj
Czytaj także:
- "Naszym celem jest, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy". Jasna deklaracja szefa MON
- Bosch w końcu zdecydował się opuścić Rosję. Ponad 3 tygodnie po inwazji na Ukrainę...
- Wojna na Ukrainie. Thomas Urban: to jest też efekt polityki Niemiec
es
REKLAMA