Powstanie Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej. Projekt ustawy już w Sejmie
Do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o Zespole Pomocy Humanitarno-Medycznej - ustalił portal PolskieRadio24.pl. Proponowane przepisy mają zwiększyć efektywność w zakresie realizacji zadań państwa polegających na zapewnieniu natychmiastowej i niezbędnej pomocy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osobom w przypadku zagrożenia ich zdrowia lub życia.
2022-03-31, 13:00
Zespół Pomocy Humanitarno-Medycznej, którego utworzenie przewiduje projekt, ma stanowić grupę specjalistów medycznych i innych specjalistów niezbędnych do prowadzenia akcji ratunkowej oraz udzielania wsparcia humanitarnego poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Mechanizmy prawne i organizacyjno-finansowe wprowadzane na podstawie przedłożonych przepisów mają zapewnić gotowość niezbędnej kadry w zakresie szkoleniowym, operacyjnym i sprzętowym. Ma to także zapewnić sprawną logistykę, transport i koordynację realizowanych zadań zarówno w oparciu o własne zasoby, jak również o zasoby innych podmiotów z obszaru administracji rządowej, w mniejszym stopniu z obszaru administracji pozarządowej.
Zadania Zespołu
Projekt określa zadania Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej. Do jego obowiązków należeć będzie między innymi zapewnienie natychmiastowej i niezbędnej pomocy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego lub osobom, u których w przypadku opóźnienia udzielenia wysokospecjalistycznej pomocy medycznej może dojść do stanu nagłego zagrożenia zdrowotnego. W tym kontekście chodzi o prowadzenie akcji ratunkowo-ewakuacyjnych obywateli Polski będących ofiarami wypadków i innych zdarzeń nagłych. Zespół będzie także zajmował się zabezpieczenia medycznego akcji związanych z zapewnieniem pomocy obywatelom Polski oraz członkom ich rodzin będących obywatelami innych państw, w tym ewakuacji zagrożonych osób do miejsca bezpiecznego.
Do innych zadań zespołu należeć będzie prowadzenie działań humanitarnych poza Polską w związku z wypełnianiem zobowiązań państwa wynikających z przepisów międzynarodowym lub umów międzynarodowy, których stroną jest nasz kraj. W tym przypadku chodzi o udzielanie wsparcia innym państwom w działaniach ratunkowych podejmowanych na ich terytorium i udzielanie wsparcia humanitarnego.
Projekt przewiduje, że członkami Zespołu mogą być lekarze, lekarze dentyści, ratownicy, ratownicy medyczni, pielęgniarki, położne i diagności laboratoryjni posiadający stosowne kwalifikacje. Zostaną oni w drodze otwartego naboru. Członkami ZPHM mogą być również osoby wykonujące zawody medyczne. Projekt zakłada, że zatrudnienie w Zespole będzie następować na podstawie umowy cywilnoprawnej, na podstawie dobrowolnego zgłoszenia się do pracy.
REKLAMA
Szefa zespołu powoła premier
Członkom ZPHM będzie przysługiwać wyposażenie w sprzęt osobisty odpowiedni do rodzaju wykonywanych zadań. Ponadto w okresie realizacji zadań i wypoczynku koniecznego po ich zakończeniu będzie przysługiwać zwolnienie ze świadczenia pracy w ramach umowy o pracę albo prawo do zawieszenia realizacji umowy cywilnoprawnej w podmiotach, z którymi członek ZPHM ma zawartą taką umowę.
W celu zapewnienia właściwego kierowania Zespołem projekt przewiduje powołanie Szefa ZPHM. Zgodnie z proponowanymi przepisami powoływać i odwoływać go będzie Prezes Rady Ministrów. Zastępcy Szefa ZPHM są powoływani również przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Szefa ZPHM.
Szef ZPHM będzie kierował strukturą zespołu składającą się z sekcji: ratunkowych i humanitarnych. Projektowane rozwiązania umożliwiają tworzenie sekcji przez Szefa ZPHM w liczbie umożliwiającej realizację zadań ZPHM oraz z uwzględnieniem liczby i charakteru występujących zdarzeń, które będą wymagały interwencji ZPHM.
Projektodawcy chcą, aby zespół rozpoczął działalność jeszcze w tym roku.
REKLAMA
MF, PolskieRadio24.pl
REKLAMA