Marcin Roszkowski: projekt uniezależnienia się od importu z Rosji to przykład dla reszty Europy
- Rosja atakując Ukrainę pokazała, że nie należy do naszego kręgu kulturowego, a Niemcy uzależniając siebie i całą UE od importu paliw z Rosji wykazały się niebywałą naiwnością - powiedział Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
2022-03-30, 17:00
W opinii Roszkowskiego Polska jest na najlepszej drodze do zmiany dostaw energii z innych kierunków niż wschodni.
Prezes Instytutu Jagiellońskiego podkreślił, że już w końcu roku nie będziemy kupować gazu z Rosji dzięki terminalowi LNG w Świnoujściu oraz uruchomieniu Baltic Pipe z gazem z Morza Północnego. Europa także może kupować gaz z innych regionów świata w tym także z USA.
O ile z ropą naftową od dekad byliśmy uzależnieni od Moskwy, to dzisiejsza konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, minister klimatu Anny Moskwy i prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka pokazała, że także tu może się wiele zmienić.
Polski koncern sprawdził swoje kontrakty na ropę z Rosją i okazało się, że nie są one wieloletnie i już jesienią będzie można z nich rezygnować na rzecz nowych dostawców, zwłaszcza od koncernu Aramco z Arabii Saudyjskiej.
REKLAMA
Marcin Roszkowski uważa, że Polska dała przykład innym krajom UE, że można szybko przygotować program nowych dostaw dla ropy, gazu i węgla, aby się uniezależnić od dostaw z Rosji, co de facto oznacza transfer dewiz dla reżymu Putina, nie respektującego żadnych zasad moralnych i prawa międzynarodowego.
W opinii prezesa Roszkowskiego proponowany przez rząd podatek nakładany na poziomie całej UE na import paliw z Rosji będzie silną zachętą, aby także z biznesowego punktu widzenia zmieniać dostawców surowców energetycznych.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji,którą prowadził Błażej Prośniewski.
Posłuchaj
REKLAMA
PR24/PR1/Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA