Uniezależnianie się Europy od węglowodorów z Rosji. Dr Kardaś: trudno wyobrazić sobie lepszy moment

- Decyzje polityczne, które zapadają, są ważne, ponieważ trudno wyobrazić sobie lepszy moment na to, by uniezależnić się energetycznie od surowców z Rosji - mówił w Polskim Radiu 24 dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.  

2022-03-31, 15:20

Uniezależnianie się Europy od węglowodorów z Rosji. Dr Kardaś: trudno wyobrazić sobie lepszy moment
Uniezależniania się Europy od węglowodorów z Rosji. Dr Kardaś: uszczuplenie jej budżetu o 1/3. Foto: Shutterstock/pan demin

Największymi importerami ropy naftowej z Rosji w ubiegłym roku, według doniesień "Gazety Wyborczej", były Chiny, dalej Holandia, Niemcy, Białoruś, Kora Południowa i Polska. Gość PR24 mówił o tym, czy wobec powyższych informacji, Europa może zaprzestać importu rosyjskiej ropy, tak jak zrobi to w końcówce roku Polska.

- Decyzje polityczne, które zapadają, są ważne, ponieważ trudno wyobrazić sobie lepszy moment na to, by uniezależnić się energetycznie od surowców z Rosji. Twarde realia są jednak takie, że w 2021 r. do Europy trafiło ok. 103 mln. ton ropy z Rosji, to są duże ilości. Innym elementem jest to, że firmy niemieckie np. są związane z Rosją długoterminowymi kontraktami - powiedział ekspert.

"Uszczuplenie budżetu o 1/3"

Przypomniał, że teraz pod dużym znakiem zapytania stoi to, czy firmy z Europy, będą w stanie zrywać te konkrety i ponosić koszty, a są one tajemnicą handlową stąd trudno ocenić ich skalę, ale można sądzić, iż kwoty te opiewają na miliardy euro lub dolarów. Z kolei dla Rosji, odcięcie od eksportu węglowodorów, oznaczałoby uszczuplenie budżetu o jedną trzecią.

- 80 procent tego stanowi sektor naftowy i teraz jest pytanie o to, czy Rosjanie mają alternatywę. Jeśli chodzi o gaz, to Rosjanie nie mają możliwości przekierowania go gdzie indziej niż do Europy. Jeśli chodzi natomiast o ropę, to są porty, przez które można słać ropę np. do Azji, ale pytanie ile jeszcze Chiny mogłyby przyjąć ropy z Rosji skoro już są jej największym importerem z tego kierunku - mówił dr Szymon Kardaś.

REKLAMA

Czytaj także:

Jak dodał, zarówno Chińczycy, jak i Hindusi także rozwijają swoją "zieloną agendę" stąd ropa nie jest pożądanym surowcem w okresie długoterminowym, a to z kolei będzie dla Rosji ograniczeniem, jeśli chodzi o rynek, który mógłby przyjąć jej ropę. Ekspert podkreślił jednocześnie, że to czego nie docenialiśmy to to, że dla Rosjan rynek eksportowy do Europy jest bardzo ważny.

Posłuchaj

Uniezależniania się Europy od węglowodorów z Rosji. Dr Kardaś: uszczuplenie jej budżetu o 1/3 ("Gość PR24") 23:41
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

REKLAMA

Gość: dr Szymon Kardaś (OSW)

Data emisji: 31.03.2022

Godzina: 14:07 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej