Wideoszczyt UE - Chiny. Możliwe ostrzeżenie dla Państwa Środka przed pomocą wojskową dla Rosji
Wideokonferencję planowano jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę, ale temat wojny ma zdominować rozmowy. Najpierw przewodniczący Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiają z premierem Chin Li Keqiang. Na popołudnie zaplanowano rozmowę liderów unijnych instytucji z prezydentem Xi Jinpingiem.
2022-04-01, 12:38
Rozpoczął się wideoszczyt Unia Europejska - Chiny. Najpierw przewodniczący Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiają z premierem Chin Li Keqiang. Po południe odbędzie się rozmowa liderów unijnych instytucji z prezydentem Xi Jinpingiem. Ostatni raz unijno-chiński szczyt odbył się w czerwcu 2020 roku.
Wprawdzie tę wideokonferencję planowano jeszcze przed rosyjską napaścią na Ukrainę, ale kwestie związane z wojną mają dominować w trakcie rozmów. Na zakończenie nie przewidziano wspólnego oświadczenia unijno-chińskiego, nie będzie wspólnej konferencji prasowej europejskich przywódców z chińskim prezydentem, nie należy się też spodziewać konkretnych rezultatów. Według wysokich rangą unijnych urzędników, którzy brali udział w przygotowaniach do szczytu, europejscy liderzy mają ostrzec Chiny, że jakiekolwiek poparcie wojskowe udzielone Rosji i pomoc gospodarcza w obchodzeniu przez nią sankcji nałożonych przez Zachód zagrożą wzajemnym relacjom gospodarczym.
Unia ważnym partnerem dla Chin
Państwo Środka jest największym partnerem handlowym Europy, Unia jest dla Chin drugim partnerem po Stanach Zjednoczonych. Kontakty unijno-chińskie nie są obecnie najlepsze. Bruksela oskarża Pekin o łamanie praw człowieka i niedozwolone praktyki handlowe. Ostatnio relacje jeszcze bardziej się zaogniły, kiedy Unia złożyła przeciwko Chinom pozew do Światowej Organizacji Handlu za restrykcje wobec Litwy. Import z tego kraju został zablokowany przez Pekin z powodu otwarcia w ubiegłym roku w Wilnie biura przedstawicielstwa Tajwanu, uważanego przez Państwo Środka za zbuntowaną prowincję.
Posłuchaj
- Wojna na Ukrainie tematem szczytu UE-Chiny. Wspólnota widzi Pekin w roli mediatora
- "Projekt natrafił na problemy z finansowaniem". Chiński gigant naftowy wstrzymał inwestycję w Rosji
- Uniezależnianie się Europy od węglowodorów z Rosji. Dr Kardaś: trudno wyobrazić sobie lepszy moment
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
ASP
REKLAMA