Sankcje wobec Rosji. Lichocka: Francja i Niemcy hamulcowymi
- W tej chwili musimy całkowicie odciąć Rosję od systemu bankowego, nałożyć sankcje w postaci zakazu wjazdu do UE wszystkim jej obywatelom, całkowicie zakazać importu ropy, gazu i węgla z tego kraju - powiedziała w Polskim Radiu 24 Joanna Lichocka, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
2022-04-05, 08:45
Polski rząd proponuje powołanie międzynarodowej komisji, która zbada rosyjskie zbrodnie wojenne na Ukrainie. To odpowiedź na to, co ukraińscy żołnierze odkryli w ukraińskiej Buczy.
Premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając tę propozycję, mówił, że komisja pomoże nam poznać prawdę o zakresie rosyjskich zbrodni. Jak wskazał premier, w skład takiej komisji powinni wejść eksperci z różnych krajów, zajmujący się między innymi medycyną, prawem i kryminologią.
Joanna Lichocka komentowała dyskusje o sankcjach nadkładanych na Rosję w związku z agresją na Ukrainę. - Zasmucające, że elity rządzące Niemiec i Francji są hamulcowymi radykalnych działań wobec Rosji w UE. W ten sposób zachowuje się także część klasy politycznej w Polsce, politycy PO z Donaldem Tuskiem, szefem Partii Ludowej, którzy nie nawołują ani w Berlinie, ani w Paryżu do zmiany pewnego rodzaju ugodowego stanowiska wobec Rosji - zwracała uwagę.
- To coś niesłychanego po tym, co wiemy o masakrze ludności cywilnej przeprowadzonej na Ukrainie, ze można jeszcze mieć wątpliwości, czy bardzo radykalne działania wobec Rosji mają sens. Politycy PO są skupieni na tym, żeby atakować rząd Polski, a nie by wyciągnąć twarde konsekwencje wobec zbrodniarzy z Moskwy - dodała.
REKLAMA
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Poseł oceniła, że szokujące informacje o zbrodniach na Ukrainie z pewnością zmieniają podejście opinii publicznej, a to spowoduje również zmianę stanowiska radzących w UE. Jak dodała, Unia powinna całkowicie odciąć Rosję od systemu bankowego i całkowicie zakazać importu ropy, gazu i węgla z Rosji. - Powinna zapaść zdecydowana decyzja z konkretnymi datami we wszystkich państwach UE. Jest bardzo wiele rzeczy, które można zrobić, a których nie można przeprowadzić ze względu na hamulcowe działania części państw, zwłaszcza europejskich.
Posłuchaj
Gość audycji odniosła się także do wyników wyborów na Węgrzech. - Viktor Orban i Fidesz wygrał bardzo zdecydowanie, skala tego zwycięstwa jest zaskakująca - oceniła. Dodając jednocześnie, że wybory zostały przeprowadzone prawidłowo i nikt nie podważa ich demokratycznego przebiegu. - To była suwerenna decyzja narodu węgierskiego - powiedziała Joanna Lichocka.
W podkijowskich miejscowościach, z których wycofali się Rosjanie, ukraińscy żołnierze znajdują dziesiątki ciał cywilów, a ślady wskazują na masowe egzekucje. Najbardziej wstrząsających odkryć dokonano w Buczy. Odnaleziono tam masowy grób, w którym pochowano blisko 300 osób. Część z nich miała ręce związane na plecach.
Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że w celu zbadania i osądzenia rosyjskich zbrodni popełnianych na Ukrainie zostanie uruchomiony specjalny mechanizm. Jak zaznaczył, pracować nad nim będą zarówno ukraińscy, jak i międzynarodowi śledczy i sędziowie.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 Pytania - Rozmowa Poranka
REKLAMA
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: Joanna Lichocka
Data emisji: 05.04.2022
Godzina emisji: 07.35
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA