Abramsy w Polsce. Szef MON podpisał umowę na dostawę 250 czołgów

Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę 250 amerykańskich czołgów M1A2 Abrams dla polskiego wojska. - To bardzo ważny dzień w historii polsko-amerykańskiej współpracy; wzmacnianie Wojska Polskiego jest zadaniem, które konsekwentnie polskie władze realizują, żeby odstraszyć agresora - powiedział we wtorek szef MON.

2022-04-05, 13:22

Abramsy w Polsce. Szef MON podpisał umowę na dostawę 250 czołgów

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że do Polski trafią amerykańskie czołgi Abrams w najnowocześniejszej wersji, jakiej nie ma żaden inny sojusznik USA. W tym roku do Polski trafi 28 czołgów Abrams. Będą one sukcesywnie docierały do naszego kraju do 2026 roku.

- To bardzo ważny dzień w historii współpracy polsko-amerykańskiej, to też bardzo ważny dzień, jeśli chodzi o historię Wojska Polskiego - powiedział Błaszczak po uroczystym podpisaniu umowy w obecności ambasadora USA w Polsce Marka Brzezinskiego. - Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, że w stosunkowo krótkim czasie decyzja, która została podjęta przez polski rząd, zmaterializowała się w postaci dziś podpisanej umowy - oświadczył, a szczególne podziękowanie skierował do sekretarza obrony USA Lloyda Austina.

Celem Abramsów odstraszanie ewentualnego agresora

Szef MON ocenił, że jest to bardzo ważne wzmocnienie Wojska Polskiego. Zapowiedział, że czołgi trafią do 18. Dywizji Zmechanizowanej. - Zadaniem tych czołgów i konsekwencją tego, że polskie władze wzmacniają Wojsko Polskie jest odstraszanie ewentualnego agresora. Wszyscy mamy świadomość tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Wzmacnianie Wojska Polskiego jest zadaniem, które konsekwentnie polskie władze realizują, żeby odstraszyć agresora - powiedział Błaszczak.
Przekazał, że podpisana we wtorek umowa opiewa na 4 mld 740 mln dolarów.

Polska kupi 250 czołgów w najnowszej wersji SEPv3. Sprzęt ten jest określany przez ekspertów jako czołgi trzeciej generacji.

REKLAMA

Czołgi współpracują z innym rodzajem uzbrojenia, są sieciocentryczne i mają łączność zarówno ze śmigłowcami uderzeniowymi jak i myśliwcami F-35, które również zamówiliśmy od Amerykanów.

Umowa na zakup Abramsów opiewa na ponad 24 miliardy złotych. W tej sumie zawiera się też pakiet logistyczny oraz szkoleniowy, a także kupno amunicji do czołgów i symulatorów treningowych. W wojskowych zakładach remontowych zostaną stworzone warunki do zabezpieczenia eksploatacji nowych czołgów.

Posłuchaj

Błaszczak: do Polski trafią czołgi Abrams w najnowocześniejszej wersji (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej