Kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Wciąż bez porozumienia w UE, dziś kolejne spotkanie
Ambasadorowie unijnych krajów podejmą dziś kolejną próbę uzgodnienia piątego pakietu sankcji wobec Rosji. Spotkanie rozpocznie się o godz. 10.00. Wczorajsze rozmowy nie przyniosły rezultatu, bo - jak mówili unijni dyplomaci brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej - państwa członkowskie zgłosiły wiele pytań i wątpliwości.
2022-04-07, 05:47
Część krajów, jak Polska, państwa bałtyckie czy skandynawskie, chciała zaostrzenia sankcji wobec Rosji. Przede wszystkim chodzi o surowce energetyczne.
"Embargo na ropę powinno być kolejną logiczną decyzją"
Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis mówił w środę w Brukseli, że propozycja dotycząca embarga na import węgla z Rosji jest rozczarowująca. - Węgiel stanowi niewielką część naszego importu z Rosji. Żartując, można by objąć sankcjami świeczki albo drewno kominkowe - to będzie podobny efekt. Jeśli chcemy być poważni w naszych działaniach i reakcji na masakrę w Buczy, to embargo na ropę powinno być kolejną logiczną decyzją - powiedział szef litewskiej dyplomacji. Przyznał, że embargo na import gazu jest na razie niemożliwe.
Co z rosyjskim węglem?
Na wczorajszym spotkaniu ambasadorów, jak wynika z relacji dyplomatów, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia, padały jednak także pytania o embargo na węgiel. Niemcy na przykład chciały wiedzieć, czy obejmie ono obecne, czy tylko przyszłe kontrakty.
REKLAMA
Z ustaleń Beaty Płomeckiej wynika, że jest propozycja, by wstrzymanie importu węgla z Rosji nie nastąpiło od razu, lecz w ciągu trzech miesięcy.
Kwestia transportu morskiego
Europejscy dyplomaci mówili też brukselskiej korespondentce Polskiego Radia, że część krajów - zwolenników surowych restrykcji kwestionowała wyłączenia w sektorze morskim. Propozycja Komisji przewiduje zamknięcie europejskich portów dla rosyjskich statków, ale z wyłączeniem tych przewożących żywność i produkty z sektora energetycznego.
- A to stanowi przecież większość transportu morskiego - powiedział Beacie Płomeckiej jeden z dyplomatów. Z drugiej strony Cypr domagał się w ogóle rezygnacji z sankcji w sektorze morskim. Dyplomaci, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia, podkreślali, że celem jest dziś zaakceptowanie piątego pakietu sankcji, ale - jak dodawali - diabeł tkwi w szczegółach.
- Zełenski ostrzega: Kreml uzna brak dalszych sankcji za przyzwolenie, by pójść dalej
- Sankcje UE wobec Rosji. Wiceszef MSWiA: wykonaliśmy je w 100 proc.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
ms
REKLAMA