Sankcje UE wobec Rosji. Wiceszef MSWiA: wykonaliśmy je w 100 proc., idziemy dalej

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik oświadczył, że Polska w całości wykonała założenia unijnych sankcji, które zostały nałożone na Rosję po agresji na Ukrainę. - Idziemy dalej, bo chcemy wspierać Ukrainę, bo wiemy, że wolna i bezpieczna Ukraina to polska racja stanu - podkreślił.

2022-04-07, 00:06

Sankcje UE wobec Rosji. Wiceszef MSWiA: wykonaliśmy je w 100 proc., idziemy dalej
Maciej Wąsik: wiemy, że wolna i bezpieczna Ukraina to polska racja stanu. Foto: MSWiA

Przepisy umożliwiające zamrażanie majątków podmiotów wspierających Rosję wróciły - w drugim czytaniu - na salę plenarną Sejmu. Pierwsze czytanie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego odbyło się w Sejmie przed południem. Projekt przedstawił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Wiceszef MSWiA: ustawa sankcyjna jest wymierzona w oligarchów

- Wykonaliśmy dotychczasowe sankcje unijne w 100 procentach. I idziemy dalej, bo chcemy wspierać Ukrainę, bo wiemy, że wolna i bezpieczna Ukraina to polska racja stanu - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Maciej Wąsik wskazał, że ustawa sankcyjna nie jest "wymierzona w polskich przedsiębiorców, ale w rosyjskich oligarchów".

Zaprzeczył, jakoby w państwach Europy Zachodniej dokonywano konfiskat majątków rosyjskich. - Proszę mi wymienić jakikolwiek jacht oligarchy, który został skonfiskowany, jest tylko zamrożony majątek - oznajmił.

Wąsik odpowiada na krytykę ze strony PO

Wyjaśnił, że aby w Polsce konfiskować prywatne majątki, trzeba zmienić konstytucję. Wskazał, że obecnie konfiskata możliwa jest jedynie po prawomocnym wyroku sądu w procesie karnym. Wiceminister, odnosząc się do zarzutów jednego z posłów KO, że ustawa ta została przygotowana za późno, podkreślił, że rzeczywiście powinna zostać przyjęta już dawno. - Dlaczego ta ustawa jest procedowana dopiero teraz? Bo kiedy Rosja atakowała Krym, czy wcześniej Gruzję, to Radosław Sikorski, wasz minister spraw zagranicznych, myślał o tym, żeby Rosję przyjąć do NATO - powiedział. Zacytował tekst Sikorskiego, w którym dowodził, że "Rosja w NATO to większa stabilność".

REKLAMA

W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono poprawki, Sejm skierował projekt ponownie do komisji. 

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Ustawa dot. sankcji

Rządowy projekt ustawy pozwoli zamrozić fundusze firm i osób, które wspierają agresję na Ukrainę. Zostaną one wpisane na specjalną listę prowadzoną przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Posłuchaj

Paweł Hreniak: ustawa dot. sankcji wymierzona jest w rosyjskie i białoruskie podmioty (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Jak napisano w projekcie ustawy, kara za niewykonanie decyzji o zamrożeniu majątków wyniesie do 20 milionów złotych. Chodzi o stworzenie odrębnej od wykazów zawartych w rozporządzeniach Unii Europejskiej listy osób i podmiotów, wobec których można będzie zastosować środki zawarte w unijnych przepisach.

W projekcie znalazły się także zapisy wprowadzające zakaz importu do Polski rosyjskiego węgla.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ms

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej