"Z myślą o Polsce". Działaczka społeczna na Białorusi odebrała Order Krzyż Polonii

2022-04-07, 16:59

"Z myślą o Polsce". Działaczka społeczna na Białorusi odebrała Order Krzyż Polonii
Anna Paniszewa: działaczka społeczna na Białorusi odebrała Order Krzyż Polonii. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Działaczka społeczna na Białorusi Anna Paniszewa odebrała Order Krzyż Polonii, nadany przez Światową Radę Badań nad Polonią. - Chcę jeszcze podkreślić, że jak byłam w więzieniu, zawsze starałam się zrobić tak, żeby żadnej plamy na Polskę nie przyłożyć. To się udało - powiedziała wzruszona laureatka.

Działaczka społeczna na Białorusi Anna Paniszewa odebrała Order Krzyż Polonii, nadany przez Światową Radę Badań nad Polonią.

W trakcie uroczystości, zorganizowanej w Archiwum Akt Nowych Anna Paniszewa, dyrektorka, nauczycielka z Brześcia Litewskiego represjonowana przez reżim Aleksandra Łukaszenki nagrodzona została "za wkład w rozwój nauki i kultury polskiej za granicą, za propagowanie i obronę dobrego imienia Polaków i Polski, za głoszenie prawdy historycznej i obronę katolickich tradycji narodu polskiego oraz upowszechnianie wiedzy o polskich osiągnięciach w rozwoju nauki, kultury i techniki".

"Jestem bardzo wzruszona"

Odbierając wyróżnienie, laureatka podziękowała kapitule. - Chcę jeszcze podkreślić, że jak byłam w więzieniu, zawsze starałam się zrobić tak, żeby żadnej plamy na Polskę nie przyłożyć. To się udało i teraz stoję tutaj z wami bardzo wzruszona. Myślę, że nasza Polska - przez to, że i nas uratowała z więzienia i w ostatnim czasie tak dużo pomocy okazuje potrzebującym ludziom z Ukrainy - to świadczy jednak o naszej wielkiej polskiej duszy, o tym, jacy my jesteśmy i dlaczego my w Europie byliśmy, jesteśmy i będziemy - podkreśliła Anna Paniszewa.

Działalność laureatki

Laureatka w latach 2004-13 była członkiem Związku Polaków na Białorusi, a od 2009 roku do 2013 roku - członkiem zarządu ZPB - Związku Polaków na Białorusi - obwodu brzeskiego. Od 2012 roku do maja 2013 roku pełniła obowiązki prezesa tego oddziału. Jest założycielką Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. Romualda Traugutta w Brześciu. Aktywnie działa na rzecz wymiany uczniów i studentów, a także uczestniczy w życiu społecznym Polaków na tamtym terenie.

REKLAMA

W trakcie ceremonii wręczono również Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznane przez prezydenta RP. Odebrali je z rąk wicewojewody mazowieckiego Sylwestra Dąbrowskiego członkowie i współpracownicy Instytutu Józefa Piłsudskiego, wśród nich Danuta Cisek, Ksiądz Krzysztof Gołębiewski, Karol Stanisław Kuhn, Janusz Kuligowski, Alicja Lutostańska oraz Irena Kasperowicz-Ruka.

Posłuchaj

Laureatka w latach 2004-13 była członkiem Związku Polaków na Białorusi, a od 2009 roku do 2013 roku - członkiem zarządu ZPB obwodu brzeskiego - (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

 Czytaj także:

es

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej