Piąty pakiet sankcji UE wobec Rosji, jest zielone światło. Sadoś: powinniśmy pójść znacznie dalej
- Najważniejsze, że zaczynamy się zajmować sektorem energetycznym - tak ambasador Polski przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś skomentował decyzję przedstawicieli 27 krajów o wstępnym zatwierdzeniu piątego pakietu sankcyjnego wobec Rosji. Procedury mają być sfinalizowane w piątek rano, a restrykcje wejdą w życie po publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, zapewne po południu.
2022-04-07, 22:15
- Objęty sankcjami zostanie import węgla z Rosji, to bardzo ważne, ale jeszcze ważniejsze jest zapewnienie ze strony Komisji Europejskiej i gotowość zdecydowanej większości państw członkowskich do rozpoczęcia prac nad obłożeniem sankcjami również importu ropy naftowej, gazu oraz paliwa do elektrowni atomowych - powiedział ambasador Andrzej Sadoś.
Polska chce jeszcze ostrzejszych działań wobec Rosji
Podkreślił, że na wniosek Polski udało się zmniejszyć liczbę wyjątków od sankcji, ale - jak dodał - wiele pracy jeszcze pozostaje. - Poczyniony natomiast został postęp. Nie jesteśmy usatysfakcjonowani jako Polska skalą tego postępu, uważamy, że z bardzo bolesnymi sankcjami powinniśmy pójść znacznie dalej. Tylko realnymi, kosztownymi sankcjami jesteśmy w stanie powstrzymać rosyjską agresję, ale oczywiście istotne jest to, że utrzymujemy jedność 27 państw członkowskich Unii Europejskiej - stwierdził Andrzej Sadoś.
Podkreślił, że Polska zabiegała również o wprowadzenie pełnego embarga na handel bronią i decyzją ambasadorów, wyjątki zostały usunięte. - To jest oczywiście skandal, że w 43 dniu wojny, pełne embargo bez wyjątków jeszcze nie funkcjonowało - dodał ambasador.
Embargo na dostawy broni do Rosji zostało nałożone w 2014 roku po aneksji Krymu, ale istniało wiele wyjątków. Teraz zasady zostały uszczelnione i będzie obowiązywało pełne embargo na broń.
REKLAMA
Sankcje personalne
Ponadto na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii zostali wpisani przedstawiciele rosyjskiej administracji, oligarchowie, w tym między innymi szef Sbierbanku, największego banku w Rosji Herman Gref, również jeden z najbogatszych oligarchów Oleg Deripaska, dawniej nazywany królem aluminium oraz Mosze Kantor, szef Europejskiego Kongresu Żydowskiego, rosyjski oligarcha, który ma udziały w firmie Acron, największego rosyjskiego producenta nawozów sztucznych.
Posłuchaj
- Rosja zawieszona w Radzie Praw Człowieka ONZ. Premier: wobec horroru na Ukrainie nie było innej opcji
- Wspólna komisja i potrojenie pomocy dla uchodźców. Decyzje po spotkaniu Duda-Johnson
Zobacz także: Andrzej Sadoś w Programie 3 Polskiego Radia
jp
REKLAMA