more_horiz
Wiadomości

Rosja zawieszona w Radzie Praw Człowieka ONZ. Premier: wobec horroru na Ukrainie nie było innej opcji

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 21:00
Premier Mateusz Morawiecki skomentował zawieszenie Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ. "Wobec horroru na Ukrainie nie było innej opcji" - napisał na Twitterze szef polskiego rządu.
Rosja zawieszona w Radzie Praw Człowieka ONZ
Rosja zawieszona w Radzie Praw Człowieka ONZFoto: PAP/EPA/JASON SZENES/TT/MMorawiecki

Premier Morawiecki napisał na Twitterze, że w obliczu przerażających wydarzeń na Ukrainie nie było innych opcji niż zawieszenie Rosji w Radzie Praw Człowieka. Jak dodał, Moskwa musi być pociągnięta do odpowiedzialności za "potworne i wielkie" przestępstwa wobec cywilów.

Szef rządu ponownie opowiedział się za powołaniem międzynarodowej komisji do zbadania rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.

Rosja zawieszona w Radzie Praw Człowieka

Zgromadzenie Ogólne ONZ opowiedziało się za zawieszeniem Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka. To pierwszy raz, kiedy taki los spotkał stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Za przyjęciem rezolucji zawieszającej Rosję w związku z "rażącymi i systematycznymi pogwałceniami praw człowieka" głosowały 93 państwa, przeciwko było 24, a wstrzymało się 58.

Czwartkowe głosowanie - rezultat międzynarodowego oburzenia po masakrze w podkijowskiej Buczy - było już trzecim ruchem Zgromadzenia Ogólnego ONZ przeciwko Rosji.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

kp

Zobacz także

Zobacz także