more_horiz
Wiadomości

Członkostwo Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ zawieszone. Szczerski: historyczna decyzja

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2022 19:22
Członkostwo Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ zostało zawieszone. Jak przekazał przedstawiciel Polski przy Narodach Zjednoczonych Krzysztof Szczerski, "zgromadzenie Ogólne ONZ podjęto historyczną decyzję".
Krzysztof Szczerski: Zgromadzenie Ogólne ONZ podjęto historyczną decyzję.
Krzysztof Szczerski: Zgromadzenie Ogólne ONZ podjęto historyczną decyzję.Foto: IDN/ Shutterstock

Przeciwko przyjęciu rezolucji głosowały między innymi Rosja, Chiny, Iran, Kuba i Syria. Wśród 93 krajów, które poparły projekt, były państwa zachodnie, Izrael, Turcja i większość państw Ameryki Łacińskiej. Indie, Brazylia i Arabia Saudyjska znalazły się w grupie państw, które wstrzymały się od głosu. Do przyjęcia rezolucji konieczne było 2/3 głosów.

O przyjęcie dokumentu apelowała ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. Argumentowała, że zasiadanie Rosji w organie, którego celem jest promowanie poszanowania praw człowieka byłoby nie tylko szczytem hipokryzji, ale również niebezpieczne. Ambasador Ukrainy Serhij Kysylyca porównał radę Praw Człowieka do Titanica, a głosowanie za wykluczeniem Rosji ratowaniem tego organu ONZ przed zatonięciem.

"Rosja wyraźnie zawiodła jako członek ONZ"

W wystąpieniu uzasadniającym poparcie przez Polskę rezolucji o wykluczeniu Rosji z Rady Praw Człowieka ONZ, ambasador Krzysztof Szczerski stwierdził, że Rosja wyraźnie zawiodła jako członek tego grona, i że rosyjski atak oraz zbrodnie popełnione na Ukrainie naruszają cele i zasady Karty Narodów Zjednoczonych. Polski dyplomata argumentował, że choć zawieszenie członkostwa jednego z członków Rady nie ma wielu precedensów, to niesprowokowana i nieuzasadniona inwazja Rosji na sąsiedni kraj i celowe ataki na ludność cywilną uzasadniają taki krok.

To pierwszy raz, kiedy taki los spotkał stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. "Zgromadzenie Ogólne ONZ podjęto historyczną decyzję" - dodał na Twitterze Krzysztof Szczerski.

Posłuchaj
00:58 11675914_1.mp3 Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych zawiesiło członkostwo Rosji w Radzie Praw Człowieka ONZ (IAR)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Ofiary wojny

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka odnotowało 1563 ofiar cywilnych rosyjskiej agresji na Ukrainie i 2213 rannych. Według danych ONZ wśród zabitych było 379 mężczyzn, 237 kobiet, 24 dziewczynki i 43 chłopców, a także 63 dzieci i 817 dorosłych, których płeć jest ustalana.

Organizacja Narodów Zjednoczonych informuje, że większość zgonów i obrażeń była spowodowana użyciem amunicji i materiałów wybuchowych o dużej powierzchni rażenia, w tym ciężkimi ostrzałami artyleryjskimi i rakietowymi.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka wskazuje, że faktyczny bilans ofiar jest znacznie wyższy, ponieważ informacje z niektórych miejsc, w których toczą się walki, nadchodzą z opóźnieniem, a wiele doniesień wciąż czeka na potwierdzenie. Dotyczy to m.in. Mariupola i Wołnowachy (obwód doniecki), Iziumia (obwód charkowski), Siewierodoniecka i Rubiżnego (obwód ługański) oraz Trościanca (obwód sumski). Dane te są dodatkowo potwierdzane i nie są uwzględnione w najnowszych statystykach.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

 

jb

Zobacz także

Zobacz także