Spotkanie szefów dyplomacji krajów UE w Luksemburgu. Głośne apele o sankcję na Rosję
Wielu ministrów spraw zagranicznych z krajów członkowskich przed spotkaniem w Luksemburgu apelowało o nałożenie embarga na import ropy z Rosji. Grupa państw domagająca się kolejnych zdecydowanych sankcji rośnie.
2022-04-11, 10:51
Początkowo do nałożenia surowych sankcji w sektorze energetycznym wzywały tylko Polska i kraje bałtyckie. Szef unijnej dyplomacji był pytany o tę możliwość. - Sankcje są zawsze na stole. Będziemy rozmawiać o kolejnych krokach. Myślę, że wcześniej czy później - mam nadzieję, że wcześniej - taka decyzja zapadnie - wskazał Josep Borrell.
Unia Europejska powinna nadal wywierać presję na Rosję, by zmusić ją do zakończenia wojny. - Czechy są za możliwie najsurowszymi sankcjami wobec Rosji - powiedział minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky. Powinny one - jak podkreślał szef duńskiego MSZ-tu Jeppe Kofod - obejmować embargo na import ropy z Rosji.
Szef irlandzkiej dyplomacji Simon Coveney uważa, że decyzja w sprawie wstrzymania importu ropy z Rosji powinna zapaść możliwie jak najszybciej. - Unia Europejska przeznacza setki milionów euro dziennie na import ropy z Rosji, przyczyniając się do finansowania wojny - powiedział Simon Coveney. Poinformował też, że Komisja przygotowuje obecnie szósty pakiet sankcyjny, w którym ma być embargo na import ropy z Rosji.
Ostateczna decyzja w sprawie restrykcji należy do państw członkowskich, a wymagana jest jednomyślność.
REKLAMA
- Recesja na Ukrainie. Zniszczona infrastruktura gospodarcza, wstrzymana produkcja przedsiębiorstw
- 9,1 mld euro przeznaczone na uchodźców. Ursula von der Leyen: "stoimy po waszej stronie"
Apel o dostarczenie broni
Spotkanie ministerialne w Luksemburgu poprzedziła niedzielna narada przedstawicieli państw członkowskich - ambasadorów i ekspertów, na której - jak wynika z relacji dyplomatów - Josep Borrell podkreślał, że uzbrojenie, którego potrzebuje Ukraina, powinno być dostarczone w najbliższych dniach, a nie tygodniach.
Ta sprawa ma być dziś omawiana przez unijnych ministrów. Spodziewane jest między innymi zielone światło dla zwiększenia z miliarda do 1,5 miliarda euro funduszu na zakup i dostawy broni na Ukrainę.
Posłuchaj
»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny«
REKLAMA
st
REKLAMA