Senat rozpatruje wniosek o odwołanie marszałka Grodzkiego. Karczewski: zmienił izbę w bastion PO
- Zamiast wypełniać swoje funkcje i tworzyć ten bastion, powstał bastion PO, druga siedziba PO przy ulicy Wiejskiej. Upartyjnienie Senatu, upolitycznienie Senatu i zmiana charakteru funkcjonowania Senatu - powiedział senator PiS Stanisław Karczewski podczas przedstawiania wniosku. Wniosek o odwołanie Tomasza Grodzkiego z funkcji marszałka Senatu senatorowie PiS złożyli pod koniec marca w reakcji na słowa z jego wystąpienia skierowanego do Rady Najwyższej Ukrainy.
2022-04-12, 14:59
Senat rozpoczął pracę nad wnioskiem klubu Prawa i Sprawiedliwości w sprawie odwołania marszałka izby. PiS zaproponowało, aby funkcję tę objął obecny wicemarszałek Marek Pęk.
Senator PiS Stanisław Karczewski - prezentując wniosek - mówił, że Senat pod rządami Tomasza Grodzkiego wykracza poza swoje kompetencje. Dodał, że dotyczy to chociażby spraw zagranicznych. Podkreślił, że Senat nie ma konstytucyjnego umocowania do prowadzenia polityki zagranicznej. Stwierdził, że marszałek Grodzki prowadzi działania kreując alternatywną do polskiego rządu politykę zagraniczną, która - w ocenie Karczewskiego - jest wbrew polskiej racji stanu.
- Marszałek Grodzki broni się przed utratą immunitetu. Andrzej Rafał Potocki: obłuda i hipokryzja
- Marek Król: debata dot. odwołania marszałka Grodzkiego to test przyzwoitości senatorów
Kwestia orędzia do ukraińskiego parlamentu
Stanisław Karczewski skrytykował także Tomasza Grodzkiego za orędzie skierowane do parlamentu ukraińskiego. Senator PiS stwierdził, że tą wypowiedzią marszałek Senatu przekroczył wszelkie granice przyzwoitości. Przypomniał, że Tomasz Grodzki oskarżył polski rząd o finansowanie agresji rosyjskiej na Ukrainie. Stanisław Karczewski stwierdził, że była to kompromitacja, a z tych słów tych cieszono się na Kremlu.
REKLAMA
Zdaniem Stanisława Karczewskiego obecny marszałek Senatu doprowadził do upartyjnienia izby. Stwierdził, że obecny Senat stał się bastionem Platformy Obywatelskiej i drugą siedzibą tej partii przy ulicy Wiejskiej. Podkreślił, że Tomasz Grodzki zatrudnił w Kancelarii Senatu siedmiu czynnych polityków. Dodał, że taka sytuacja nie miała miejsca nigdy w historii izby.
Głosowanie nad odwołaniem marszałka ma zostać przeprowadzone bezpośrednio po rozpatrzeniu wniosku.
Posłuchaj
Wniosek o odwołanie Grodzkiego z funkcji marszałka Senatu senatorowie PiS złożyli pod koniec marca w reakcji na słowa z jego wystąpienia skierowanego do Rady Najwyższej Ukrainy. Grodzki przepraszał za to, że "niektóre firmy w haniebny sposób kontynuują działalność w Rosji, że nadal przez Polskę jadą tysiące tirów na Białoruś" i "nadal rząd importuje rosyjski węgiel i nie potrafi zamrozić aktywów rosyjskich oligarchów". - W ten sposób z niedającą się zaakceptować hipokryzją nadal – nawet wbrew intencjom - finansujemy zbrodniczy reżim, który zdobyte pieniądze zużywa na mordowanie niewinnych ludzi - powiedział marszałek Senatu.
Odwołanie marszałka Senatu odbywa się na wniosek co najmniej 34 senatorów, imiennie wskazujący kandydata na nowego marszałka; Senat odwołuje i wybiera marszałka w jednym głosowaniu, bezwzględną większością głosów ustawowej liczby senatorów.
REKLAMA
st
REKLAMA