Mateusz Morawiecki: zależy nam, aby rodziny w Polsce żyły w coraz lepszych warunkach
- Żeby rodzina mogła być w pełni oparciem, musimy jako państwo pomagać w tworzeniu odpowiednich miejsc dla wychowania najmłodszych, dla opieki nad najmłodszymi - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
2022-04-12, 15:30
W trakcie briefingu prasowego w Żabiej Woli, w którym wzięła udział również minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg mówiono o działaniach podejmowanych na rzecz rodzin. Briefing poprzedziło spotkanie z dziećmi z gminnego żłobka, który powstał dzięki dofinansowaniu w ramach rządowego programu "Maluch+".
- Rodzina to najważniejszy punkt oparcia w życiu. Od tego wszystko się zaczyna - od rodziny, w której możemy poznać, czym jest dobro i piękno. Żeby rodzina mogła być w pełni oparciem, musimy jako państwo pomagać w tworzeniu odpowiednich miejsc dla wychowania najmłodszych, dla opieki nad najmłodszymi - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Jak zaznaczył, w ostatnich latach dzięki programowi "Maluch +" znacznie zwiększyła się nie tylko liczba miejsc opieki dla najmłodszych dzieci, ale też samych placówek - takich jak żłobek w Żabiej Woli.
Łączenie ról
- W tym żłobku znajduje miejsce kilkadziesiąt maluchów, dzięki czemu ich mamy mogą uczestniczyć w życiu zawodowym, zgodnie z ich aspiracjami. Na tym nam najbardziej zależy, bo wiemy doskonale, że dzisiejszy świat polega na łączeniu ról - zaznaczył szef rządu.
REKLAMA
Mateusz Morawiecki podkreślił również, że "razem z panią minister Marleną Maląg i całym rządem będziemy dążyć do tego, żeby takich miejsc, jak to, były nie setki, a tysiące w całym kraju".
Z kolei minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podkreśliła, że rząd od "6 lat tworzy dobry klimat dla polskiech rodzin". Jak zaznaczyła, dobry czas dla polskich rodzin i budowanie Polski szczęśliwych rodzin to nie tylko hasła, ale przede wszystkim konsekwentnie realizowany program.
"Skarb narodowy"
- Stawiamy na rodzinę, ponieważ dzieci są naszym skarbem narodowym. Zależy nam na tym, aby rodziny w Polsce żyły w coraz lepszych warunkach, dlatego też realizujemy programy takie jak "Rodzina 500+", "Dobry Start" czy "Mama 4+". Wdrażamy kolejne programy, które pozwalają łączyć pracę zawodową z życiem rodzinnym. 1 stycznia br. uruchomiliśmy rodzinny kapitał opiekuńczy, a 1 kwietnia - dofinansowanie do opieki żłobkowej - mówiła szefowa MRiPS.
Do tej pory rodzice i opiekunowie złożyli wnioski o dofinansowanie pobytu w żłobku obejmujące blisko 75 tys. dzieci. - My z drogi wsparcia rodzin, w tym trudnym czasie - pomimo przejścia pandemii oraz czasu wojny za naszą wschodnią granicą - nie rezygnujemy. Skutecznie i stanowczo realizujemy dane obywatelom obietnice - zapewniła minister.
REKLAMA
Jak złożyć wniosek?
1 kwietnia br. weszło w życie nowe rozwiązanie dla tych dzieci, które nie otrzymują rodzinnego kapitału opiekuńczego. To dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie - ale nie więcej, niż rodzic płaci za opiekę. Pieniądze trafiają bezpośrednio do instytucji opieki. Jeżeli rodzic lub opiekun chce otrzymać takie dofinansowanie - musi złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić od 1 kwietnia br. drogą elektroniczną za pośrednictwem portalu Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, bankowości elektronicznej.
Chociaż dofinansowanie weszło w życie 1 kwietnia 2022 r., przysługuje z wyrównaniem od 1 stycznia br. Warunkiem jest złożenie wniosku do końca maja br.
Przyjmowaniem wniosków o dofinansowanie, ich rozpatrywaniem oraz przekazywaniem środków zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Cały proces odbywa się w formie elektronicznej.
Posłuchaj
Czytaj także:
REKLAMA
- 6 lat programu 500+. Premier: silna rodzina to silna Polska
- Praca zdalna pod kontrolą. Zdecydowana większość "urywa" nieco czasu na sprawy prywatne
es
REKLAMA