"Chcemy, aby Bóg nas przeprowadził przez Krzyż". Ks. prof. Skrzypczak o liturgii Wielkiego Czwartku

Dziś Wielki Czwartek, początek Triduum Paschalnego i przygotowanie do najważniejszych świąt - Zmartwychwstania Pańskiego. - Liturgia Wielkiego Czwartku jest wdzięcznością za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, ale przede wszystkim oznacza poddanie się działaniu Boga. Chcemy, aby Bóg nas przeprowadził przez krzyż, przez to wszystko, czego się boimy, aż do duchowego Zmartwychwstania - wyjaśnił ksiądz profesor Robert Skrzypczak, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie.

2022-04-14, 06:12

"Chcemy, aby Bóg nas przeprowadził przez Krzyż". Ks. prof. Skrzypczak o liturgii Wielkiego Czwartku
Wielki Czwartek rozpoczyna okres Triduum Paschalnego. Foto: NaughtyNut/ Shutterstock

Dziś przed południem, w katedrach sprawowana jest Msza krzyżma z poświęceniem olejów, podczas której kapłani odnawiają przyrzeczenia kapłańskie. Wieczorem zaś odprawiana będzie w kościołach liturgia Wieczerzy Pańskiej. Ksiądz profesor Robert Skrzypczak, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie, przypomniał, że sprawowana jest ona na pamiątkę ostatniej wieczerzy, podczas której Jezus ustanawia sakrament Eucharystii. - To nie była wieczerza pożegnalna przed męką, tylko to było obchodzenie świąt paschalnych po żydowsku - wyjaśnił kapłan.

Przypomniał, że Chrystus - odprawiając Wieczerzę paschalną - odprawia Eucharystię, bo bierze przaśny chleb i zamienia go w swoje Ciało oraz bierze wino i zamienia je w Swoją Krew.

"Chrystus uniża się, staje się sługą"

Ksiądz Robert Skrzypczak wyjaśnił, że kapłan, obmywający w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej nogi 12 mężczyznom, upamiętnia wydarzenie z Wieczernika przed męką Jezusa. - Chrystus uniża się, staje się sługą, by wziąć na siebie nasz brud, naszą udrękę, umęczenie - zaznacza kapłan.

Jak dodał, liturgia Wielkiego Czwartku jest wdzięcznością za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa, ale przede wszystkim oznacza poddanie się działaniu Boga. - Chcemy, aby Bóg nas przeprowadził przez Krzyż, przez to wszystko, czego się boimy, aż do duchowego Zmartwychwstania - zaznaczył kapłan.

REKLAMA

Posłuchaj

Ks. prof. Robert Skrzypczak: chcemy, by Chrystus przeprowadził nas przez zwycięstwo nad swoją śmiercią (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Tabernakulum pozostaje puste

Ostatnim elementem liturgii Wielkiego Czwartku jest uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji, zwanej ciemnicą. Tabernakulum pozostaje puste. Następnie ołtarz zostaje obnażony z obrusów.

Wielki Piątek przybliża wiernym Mękę Pańską, natomiast Wielka Sobota to czas wyciszenia i adoracji przy grobie Jezusa. Te dni zwieńczają wieczorna Wigilia Paschalna oraz niedziela Zmartwychwstania Pańskiego.

Apel KEP o uroczystą celebrę

Episkopat apeluje do kapłanów o podjęcie wszelkich starań, aby celebracje Triduum Paschalnego były sprawowane w możliwie najbardziej uroczysty sposób, bez zbędnych ograniczeń. W związku ze zniesieniem w Polsce obowiązku izolacji i kwarantanny, a także noszenia maseczek, Komisja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu opublikowała wskazania odnośnie do liturgii Triduum Paschalnego.

Jak powiedział rzecznik Episkopatu ksiądz Leszek Gęsiak, trzeba wracać do normalności, a zniesienie ograniczeń pomoże w przeżyciu liturgii. Przy drzwiach świątyni może być woda święcona. - Takie zewnętrzne symbole będą nam pomagać w przeżywaniu liturgii, mogą być także zniesione wszystkie inne ograniczenia, jak zachowanie dystansu, czy używanie maseczek - podkreślił ksiądz Gęsiak.

REKLAMA

Komisja do spraw Sakramentów poinformowała, że w czasie wielkoczwartkowej celebry nie należy zbyt łatwo rezygnować, przede wszystkim w kościołach katedralnych, z obrzędu umycia nóg.

Eksperci apelują jednak o przestrzeganie zasad

Eksperci i przedstawiciele resortu zdrowia apelują przed świętami Wielkanocnymi o przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zakażenia koronawirusem. Noszenie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych nie jest już obowiązkowe, ale ich zdaniem osoby starsze i z obniżoną odpornością powinny to robić wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko zakażenia.

Posłuchaj

Eksperci i przedstawiciele resortu zdrowia apelują przed świętami Wielkanocnymi o przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zakażenia koronawirusem - relacja Barbary Góry (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej