Eksperci: naprawianie podatkowego Polskiego Ładu idzie w dobrym kierunku
Zaproponowane przez resort finansów uproszczenia w systemie PIT są krokiem w dobrym kierunku, podobnie jak ponowna możliwość wyboru przez przedsiębiorców firmy opodatkowania w trakcie roku bądź w rocznym rozliczeniu - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Zarządzania UE i dr Maciej Czaplicki z SGH. Mieli różne zdania, jeśli chodzi zerowy PIT dla osób pracujących po przekroczeniu wieku emerytalnego. Według ekonomistki z UW zaburza to rynek pracy. Według ekonomisty z SGH jest niezbędną zachętą do wydłużania aktywności zawodowej.
2022-04-14, 10:00
Goście "Rządów Pieniądza" rozmawiali m.in. o przedstawionej przez MF propozycji zmian w podatku dochodowym. Dotyczą one m.in. możliwości zmiany formy opodatkowania przez przedsiębiorców, PIT-2, zwrotów nadpłaconych składek czy PIT-0 dla osób pracujących po przekroczeniu wieku emerytalnego.
- Jako makroekonomista powiem, że coraz więcej popytu dorzucane jest do gospodarki. System obniżający podatek, w czasie gdy powinniśmy wyssać z gospodarki trochę popytu, żeby obniżać inflację nie jest korzystny. (...) Z punktu widzenia makro nie pomoże to stabilizować trendów cenowych - oceniał dr Maciej Czaplicki.
Odnosząc się do zaproponowanych zmian mówił, że każdy krok w kierunku uproszenia systemu ekonomista ocenił jest dobrą decyzją.
Firmy mają możliwość wyboru
Według dr Małgorzata Starczewskiej-Krzysztoszek możliwość zmiany przez przedsiębiorców formy opodatkowania to dobry pomysł, bo najpierw przedsiębiorców postawiono przed możliwością wyboru tej formy, ale według stanu prawnego, jaki miał obowiązywać od 1 stycznia. Teraz te przepisy są w trakcie roku zmienia, stąd szansa na ponowny wybór.
REKLAMA
- Uważam, że warto jednak poczekać i dokonać zmiany w rozliczeniu rocznym, bo wtedy będziemy już wiedzieć jakie będziemy mień przychody, koszty – stwierdziła dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.
Ponowiła jednocześnie zastrzeżenie, że zmiany podatkowe od początku wprowadzane były zbyt szybko i dziś tworzą niepotrzebny chaos. Wyraziła też obawę czy nie będzie kolejnych zmian bo okaże się, że jeszcze "coś nie działa, coś zostało źle wymyślone albo źle zmienione".
Kolejne rozwiązanie, o którym rozmawiali eksperci, dotyczyło braku opodatkowania dla osób, które pracują po przekroczeniu wieku emerytalnego, nie odchodząc na świadczenie, albo po odejściu na nie zdecydują się wrócić na rynek pracy, aby emeryturę zawiesić. W opinii prezes ZUS tylko ta pierwsza sytuacja powinna dawać preferencję podatkową.
Zerowy PIT dla seniorów
W opinii dr Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek zerowy PIT dla seniorów to w ogóle nie jest dobre rozwiązanie, gdyż zaburza warunki na rynku pracy.
REKLAMA
- Nie widzę różnicy między tym, kto nigdy emerytury nie wziął, a tym, kto ją zawiesił. Obydwie osoby jej nie pobierają, a więc nie obciążają systemu emerytalnego. Mam jednak w ogóle wątpliwości co do zerowego PIT dla osób pracujących w wieku emerytalnym. Zaburza to rynek pracy. Tańszym pracownikiem staje się taka osoba, bo jej wynagrodzenie netto nie jest obciążone podatkiem. Każde takie zaburzenie powoduje, że przedsiębiorcy dokonują wyboru pracowników nie w oparciu o kompetencje, a o te szczególne rozwiązania – powiedziała dr Małgorzaty Starczewska-Krzysztoszek.
Dodała, że taki sam zaburzający rynek charakter ma zwolnienie z podatku dochodowego osób młodych, do 26. roku życia.
- Każde uprzywilejowanie rynek zaburza, natomiast trzeba przyznać że walczymy o dłuższą aktywność zawodową i wyższą dla całego społeczeństwa. Co roku rąk do pracy to będzie ich coraz bardziej brakować. Trzeba aktywizować grupy społeczne, w których aktywność zawodowa jest niska. Do tego, częstą są postrzegane są przez pracodawców jako mniej wartościowych pracowników, a tak jest w wypadku osób starszych– stwierdził dr Maciej Czaplicki.
REKLAMA
Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.
Posłuchaj
PR24/Anna Grabowska/sw
REKLAMA