"Niezależność energetyczna". Trwa Szczyt Klimatyczny Togetair [TRANSMISJA]
Niezależność energetyczna jest głównym tematem Szczytu Klimatycznego Togetair, który w środę rozpoczął się w Warszawie. Podczas trzydniowego wydarzenia eksperci, naukowcy, samorządowcy, politycy będą dyskutować m.in. o transformacji energetycznej, ekogospodarce XXI w. i partnerstwie dla klimatu. Debaty można będzie oglądać na żywo na stronie głównej portalu PolskieRadio24.pl.
2022-04-21, 10:23
TRANSMISJA:
Główne tematy konferencji pod patronatem premiera Mateusza Morawieckiego, będą dotyczyły transformacji energetycznej polskiej i unijnej gospodarki, z uwzględnieniem miksu energetycznego do roku 2050.
Analitycy rynku energetycznego, naukowcy oraz samorządowcy i przedstawiciele instytucji niezależnych, NGOS-ów, ocenią przygotowania Unii Europejskiej do uniezależnieni się od ropy naftowej i gazu z Rosji. Zostaną przedstawione także alternatywne dla Federacji Rosyjskiej kierunki dostaw węglowodorów.
Na konferencji omawiane będą także problemy z uporządkowaniem odpadów przemysłowych i komunalnych. Omawiana będzie strategia państwa dotycząca ograniczenia pyłów i dwutlenku węgla w atmosferze.
REKLAMA
Szczyt energetyczny odbędzie się w formule hybrydowej i jego poszczególne etapy będzie można oglądać na stronach internetowych.
Ziemia planetą wszystkich ludzi
Konferencja została podzielona na tematyczne bloki. Pierwszy z nich nazwany „Powietrze” dotyczyć będzie pyłów, smogu, pieców tzw. kopciuchów. Organizatorzy stawiają pytanie: czy możliwe, że to właśnie walka ze smogiem będzie kołem zamachowym polskiej gospodarki? Czy największy w historii rządowy program termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła „Czyste Powietrze” okaże się szansą na nowe otwarcie dla rynku energetyki prosumenckiej?.
Kolejny panel o nazwie „Ziemia” dotyczy gospodarki odpadami. Chodzi szczególnie o poprawę skuteczności recyklingu i wdrożenie gospodarki obiegu zamkniętego to jedne z największych wyzwań jakie stoją przed nami. Samorządy konfrontują swoje osiągnięcia na polu recyklingu z wymogami unijnymi. Na horyzoncie widać kolejne środowiskowe ambicje UE, która wypowiedziała już wojnę jednorazowym plastikom i chce zobowiązać przemysł, by wziął większą odpowiedzialność za swoje produkty.
Atom czy biogaz?
Trzeci wiodący temat dotyczy wydajności energetycznej gospodarki, dlatego kolejny panel nazwany został „Ogniem”. Konflikty wojenne dramatycznie wpływają na rynek paliw kopalnych. Zapotrzebowanie na energię jednak stale rośnie, podobnie jak konieczność, by budować niezależność energetyczną oraz przestawiać gospodarkę na niskoemisyjne tory. Polska mierzy się z presją UE na dekarbonizację i wypracowujemy własną drogę do osiągnięcia neutralności klimatycznej.
REKLAMA
Liderzy spotkania postawią pytanie: czy to atom będzie rozwiązaniem, które pogodzi przeciwników dalszego spalania paliw kopalnych, zwolenników stabilnego źródła energii, oraz sceptyków wizji 100 proc. udziału energii z OZE? A może to gaz bądź biogaz powinien stać się fundamentem, który zastąpi węgiel w nadchodzących dekadach okresu przejściowego? Jaki miks energetyczny będzie odpowiedni dla polskiej gospodarki w dłuższej perspektywie i za jaką cenę?.
Woda już jest towarem strategicznym
Czwarty blok tematów zatytułowany „Woda” dotyczy kwestii wręcz fundamentalnej. Życiodajna woda już wkrótce może stać się dla nas dobrem luksusowym, a jej brak odczują nie tylko zmagający się z chroniczną suszą rolnicy. Przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych będzie dużym wyzwaniem dla miast, terenów wiejskich i sektora wodociągowo-kanalizacyjnego.
Konieczne są kosztowne inwestycje związane z adaptacją do zmian klimatu: budowa zbiorników retencyjnych i modernizacja sieci oraz poprawa jakości wody pitnej. Wciąż niewykorzystany jest potencjał śródlądowych dróg wodnych. Nierozwiązanym problemem są zanieczyszczenia wód, zagospodarowanie osadów pościekowych, nadzór i zaszłości technologiczne oczyszczalni. Osobną kwestią jest kondycja polskiej gospodarki wodnej, w tym rybołówstwa i transportu morskiego.
Ostatni cykl dyskusji zatytułowanych "Człowiek" ma na celu uświadomienia każdemu, że żyjemy w epoce antropocenu. To okres, w którym działalność człowieka stała się jedną z najbardziej znaczących sił kształtujących sytuację na planecie. Człowiek zmienił Ziemię nie do poznania. Zaledwie 250 lat gwałtownej rewolucji przemysłowej upłynęło pod znakiem wielu odkryć, wynalazków i spektakularnych zdobyczy techniki. Z drugiej strony mamy też mniej chlubne osiągnięcia. Zakwaszone oceany, setki wymarłych gatunków, skażone tereny. Czy nowe technologie zmienią te negatywne tendencje?
REKLAMA
AGENDA TEMATYCZNA TOGETAIR 2022: https://togetair.eu/agenda
PR24/SW
REKLAMA