"Naiwne myślenie" Unii o Rosji. Anna Fotyga pyta szefa europejskiej dyplomacji o konsekwencje

"Instytucje Unii Europejskiej nie były wolne od naiwnego myślenia, a urzędnicy »rozumiejący Rosję« zajmowali i wciąż zajmują wpływowe stanowiska" - pisze europoseł PiS Anna Fotyga w interpelacji do szefa europejskiej dyplomacji Josepa Borrella. Polska eurodeputowana apeluje o analizę błędów w europejskiej polityce wobec Rosji i wyciągnięcie konsekwencji personalnych.

2022-04-22, 19:41

"Naiwne myślenie" Unii o Rosji. Anna Fotyga pyta szefa europejskiej dyplomacji o konsekwencje
Wśród błędów popełnionych przez unijnych urzędników w relacjach z Rosją, Anna Fotyga wskazała m.in. ruchy prowadzące do zacieśnienia relacji Brukseli z Moskwą. Foto: evgenii mitroshin/ Shutterstock

Była minister spraw zagranicznych napisała, że rosyjska inwazja na Ukrainę przypomina najgorsze wydarzenia minionego wieku i że polityka appeasementu okazała się wielkim błędem, za który krwią płacą ofiary agresji.

Krytyka byłego ambasadora

"Instytucje Unii Europejskiej nie były wolne od naiwnego myślenia, a urzędnicy »rozumiejący Rosję« zajmowali i wciąż zajmują wpływowe stanowiska. Podobnie jak przeszło 80 lat temu zmianie musi ulec nie tylko szkodliwa polityka, ale również jej autorzy" - podkreśliła Anna Fotyga.

Wymieniła między innymi Niemca, Markusa Ederera, ambasadora Unii Europejskiej w Rosji, którego poglądy - jak napisała europoseł - "daleko odbiegają od doświadczeń naszego regionu". Była szefowa polskiego MSZ powołała się na wypowiedzi Ederera, wywiady, oraz nieznane opinii publicznej depesze czy dyplomatyczne inicjatywy zabiegające o intensyfikację i rozszerzenie współpracy z Rosją pomimo jej otwarcie konfrontacyjnego kursu.

Anna Fotyga wspomniała też o Włoszce Nathalie Tocci, która podpisując się jako specjalny doradca szefa unijnej dyplomacji, wnioskowała o przeprowadzenie dialogu na temat ukraińskiej tożsamości z udziałem Federacji Rosyjskiej.

REKLAMA

Dwa pytania polskiej europoseł

W związku z tym europoseł Anna Fotyga zadała dwa pytania szefowi unijnej dyplomacji. Po pierwsze: czy planuje on przeprowadzenie analizy popełnionych błędów w polityce wobec Rosji, co jest "niezbędnym elementem nowej, wiarygodnej, właściwej polityki", i jakie personalne konsekwencje wyciągnie wobec unijnych dyplomatów i członków swego gabinetu, "którzy kształtowali błędną politykę".

Ponadto Anna Fotyga chce wiedzieć, czy unijny ambasador w Moskwie ostrzegał przed zbliżającą się agresją rosyjską, tak jak to robiły służby amerykańskie i brytyjskie, czy wręcz przeciwnie - do samego końca wykluczał taką możliwość.

Anna Fotyga podkreśliła, że należy zarchiwizować całość dokumentacji związanej z polityką Unii Europejskiej wobec Rosji.


Czytaj także:

Niemiecka MSZ A. Baerbock oświadczyła po spotkaniu w Rydze, że Niemcy zakończą import ropy naftowej z Rosji do końca tego roku. Do lata zużycie rosyjskiej ropy w Niemczech ma spaść o połowę. We wtorek francuski minister gospodarki oświadczył, że trwają prace nad unijnym embargiem na import rosyjskiej ropy (PAP) Niemiecka MSZ A. Baerbock oświadczyła po spotkaniu w Rydze, że Niemcy zakończą import ropy naftowej z Rosji do końca tego roku. Do lata zużycie rosyjskiej ropy w Niemczech ma spaść o połowę. We wtorek francuski minister gospodarki oświadczył, że trwają prace nad unijnym embargiem na import rosyjskiej ropy (PAP)

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej