Powstał rządowy zespół ds. uchodźców. Będzie pracował nad systemowymi rozwiązaniami w edukacji i na rynku pracy

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker poinformował w Sejmie, że Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego powołała zespół doraźny do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy.

2022-04-27, 17:06

Powstał rządowy zespół ds. uchodźców. Będzie pracował nad systemowymi rozwiązaniami w edukacji i na rynku pracy
Powołanie zespołu ds. uchodźców wojennych. Foto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

We wtorek do Polski przyjechało 21 tysięcy 400 uchodźców z Ukrainy - przekazała Straż Graniczna. Oznacza to wzrost o 56 procent w stosunku do dnia poprzedniego. W środę z kolei do godz. 7.00 funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 6 tysięcy 800 osób przyjeżdżających z Ukrainy do Polski, czyli o 50 procent więcej niż dzień wcześniej.

We wtorek z Polski na terytorium Ukrainy wyjechało ponad 15 tysięcy osób. Od 24 lutego takich osób było łącznie 886 tysięcy. Według danych SG od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski przyjechało 2 miliony 984 tysiące uchodźców. Spora część powróciła do kraju, ale ci, którzy zostali, potrzebują systemowej pomocy.

Powołanie specjalnego zespołu 

Wiceminister Paweł Szefernaker wystąpił podczas środowej debaty w Sejmie nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Poinformował, że Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego powołała zespół doraźny do spraw uchodźców wojennych z Ukrainy. Powiedział, że zespół rozpocznie prace jutro (28.04), a pierwszym jego celem będzie wypracowanie "systemowych rozwiązań dotyczących jak najszybszej adaptacji uchodźców z Ukrainy w zakresie edukacji oraz pracy".

Posłuchaj

Wiceszef MSWiA o powołaniu zespołu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa została uchwalona przez Sejm bez poprawek i przekazana do Senatu. Za przyjęciem ustawy było 429 posłów, 10 było przeciwnych, wstrzymała się jedna osoba.

REKLAMA

Zakłada ona między innymi przedłużenie o kolejne 60 dni terminu wypłaty świadczeń za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia uchodźcom z Ukrainy. Zawiera też zabezpieczenia, które wyeliminują ewentualne nadużycia dotyczące pobierania świadczenia.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl

ASP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej