Dług publiczny wpłynie na wysokość świadczeń społecznych? Premier uspokaja

- Mniej więcej od 2-3 lat po raz pierwszy mamy bilans dodatni, czyli więcej ludzi do Polski wraca niż wyjeżdża za granicę. Wykluczamy więc, zdecydowanie, możliwość obcięcia świadczeń społecznych - oświadczył premier Mateusz Morawiecki podczas sesji Q&A na Facebooku.

2022-04-29, 21:50

Dług publiczny wpłynie na wysokość świadczeń społecznych? Premier uspokaja
Premier zapewnił, że świadczenia społeczne nie będą obniżone mimo wysokości deficytu budżetowego. Foto: Facebook/kancelaria.premiera

Premier Mateusz Morawiecki został zapytany w ramach sesji Q&A (pytań i odpowiedzi) na Facebooku, czy wobec tego, że dług publiczny zbliża się do 60 proc. (PKB), nie powinno się obciąć świadczeń społecznych, takich jak np. 500+.

"Wykluczamy możliwość obcięcia świadczeń"

- Wykluczamy taką sytuację, żeby można było uciąć świadczenia społeczne. Brak świadczeń społecznych był właśnie bolączką systemu III RP. Ludzie gorzej sytuowani byli tak pozostawieni sami sobie, że wielu z nich zdecydowało się na wyjazd z kraju, stąd mieliśmy gigantyczną falę emigracji - odpowiedział Morawiecki.

Dodał, że "mniej więcej od 2-3 lat po raz pierwszy mamy bilans dodatni - więcej ludzi do Polski wraca niż wyjeżdża za granicę". - Wykluczamy więc, zdecydowanie, możliwość obcięcia świadczeń społecznych - zapewnił.

Plan sukcesywnej obniżki deficytu

Poinformował też, że niedawno Polska przedstawiła w Komisji Europejskiej "aktualizację programu konwergencji", gdzie znalazły się wszystkie najważniejsze wielkości ekonomiczne. - W tej analizie ujęliśmy spadek naszego długu do PKB do poziomu oscylującego wokół 50 procent w przyszłym roku i poniżej 50 procent w trzecim roku obowiązywania aktualizacji programu konwergencji - mówił premier.

REKLAMA

- Także deficyt budżetowy, który w zeszłym roku był poniżej 2 procent - deficyt sektora finansów publicznych - w tym roku będzie wyższy, planujemy go bardzo ostrożnie na poziomie 4 procent, ale będzie pewnie niższy niż te 4 procent, bo dzisiejsze wykonanie budżetu wskazuje na to, że sytuacja jest lepsza niż zakładaliśmy, głównie dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego - poinformował premier.

Dodał, że z niedawnego zestawienia luk VAT-owskich w różnych państwach wynika, że Polsce udało się zmniejszyć tę lukę do poziomu 4,3 proc.

Dbałość o stabilność gospodarki

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że mimo trwającej na Ukrainie wojny, polski rząd dba o stabilność polskiej gospodarki. Odpowiadając na pytania internautów na Facebooku podkreślił, że rząd stara się, by inflacja była niska, inwestycje rosły, a budżet był możliwie zrównoważony.

REKLAMA

Posłuchaj

Szef rządu powiedział, że w obecnej sytuacji gospodarczej bardzo ważna jest stabilność finansów publicznych (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że kluczowe jest również utrzymanie niskiego bezrobocia oraz zachęcanie dużych firm do inwestowania w Polsce. Przypomniał, że stopa bezrobocia w Polsce należy do najniższych w Unii Europejskiej, także dzięki 400 tysiącom miejsc pracy utworzonym przez zagranicznych inwestorów. 

Czytaj także:

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej