Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Obchody na Jasnej Górze
Kościół w Polsce obchodzi dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na Jasnej Górze odbędą się obchody z udziałem przedstawicieli episkopatu. Tegoroczne obchody będą również czasem narodowego dziękczynienia za niedawną beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie "claromontanus", czyli jasnogórski.
2022-05-03, 06:28
Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski ustanowiona została przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Święto ostatecznie zatwierdził 3 lata później papież Pius XI. Jest obchodzone 3 maja na pamiątkę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji, która realizowała część lwowskich ślubów Jana Kazimierza. W 1656 r. król ten zawierzył Polskę Maryi i ogłosił ją Królową Polski.
Szczególne święto - NMP Królowej Polski
Ks. dr Zenon Hanas, pallotyn, zwraca uwagę, że to święto przywołuje wszystkie chwile w historii, gdy nasz naród wołał o pomoc Matki Bożej. - Czcimy Maryję w obrazie jasnogórskim, jako tę, która opiekowała się nami duchowo przez wiele lat naszej historii. To święto miało też wielkie znaczenie dla kardynała Wyszyńskiego. W 1957 r. z jego inicjatywy rozpoczęła się "Wielka Nowenna" przygotowująca Kościół w Polsce do obchodów Millennium Chrztu Polski. Połączona została z peregrynacją cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej po wszystkich polskich parafiach. Tak uczyliśmy się jak pokazywać naszą narodową wspólnotę, która zaowocowała ruchem Solidarności - zaznacza kapłan.
W tym roku w obchody uroczystości Królowej Polski wpisuje się dziękczynienie za wyniesienie na ołtarze bł. prymasa Stefana Wyszyńskiego. Dzisiejsze święto było od początku jego ustanowienia dla Kościoła w Polsce bardzo ważne - zaznacza ks. dr Maciej Będziński dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. - Świadomość władz Kościoła w Polsce nie tylko pokazuje troskę o kult maryjny, ale przede wszystkim o złączenie wymiarów - polskości i maryjności. Ukazanie Polski, jako kraju oddanego pod władzę Matki najświętszej - dodaje kapłan.
Suma odpustowa pod przewodnictwem abp. Gądeckiego
O godz. 11.00 na Jasnej Górze rozpocznie się suma odpustowa, w której co roku uczestniczą tysiące wiernych. W tym roku msza św. będzie miała też wymiar dziękczynienia za życie i posługę bł. Prymasa Wyszyńskiego z prośbą o pokój na Ukrainie. Mszę będzie celebrował abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który wygłosi też homilię. Ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego.
REKLAMA
W uroczystości wezmą m.in. udział biskupi, którzy wczoraj uczestniczyli w częstochowskim klasztorze w obradach Rady Stałej KEP. Tematem przewodnim tego spotkania były bieżące sprawy duszpasterskie Kościoła w Polsce. 3-majowe obchody na Jasnej Górze zwieńczy wieczorna modlitwa Apelu Jasnogórskiego z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.
Posłuchaj
Posłuchaj
Posłuchaj
jmo
REKLAMA