"Musimy zablokować rosyjski eksport i import". Zełenski wzywa do kolejnego pakietu sankcji
Warto przygotować się do kolejnych posunięć sankcyjnych. Tak czy inaczej będziemy musieli zablokować wszystkie operacje eksportowo-importowe z Rosją ponieważ właśnie z nich Moskwa czerpie zyski. Oni nie rozumieją, że należy przestrzegać prawa międzynarodowego i zachować pokój w Europie - oświadczył Wołodymyr Zełenski.
2022-05-03, 06:38
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że w ramach kolejnego pakietu sankcji należy zablokować wszystkie operacje eksportowe i importowe z Rosją. Jak dodał Ukraina pracuje obecnie z ze swoimi partnerami międzynarodowymi nad nowymi sankcjami wobec Rosji.
6. pakiet sankcji wobec Rosji
Oczekuje się że nowy pakiet sankcji Unia Europejska przedstawi w najbliższym czasie. Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że pakiet ten powinien zawierać konkretne posunięcia w celu zablokowania uzyskiwania przez Rosję dochodów z eksportu energii.
- Wierzymy, że to zostanie zrobione, tak aby terrorystyczne państwo nie otrzymywało miliarda euro dziennie za paliwa. Cały wolny świat jest zjednoczony aby nie dopuścić aby ktokolwiek usprawiedliwiał nazizm, zabijał dzieci i niszczył spokojne miasta, tak jak czyni to Rosja - podkreślił ukrai prezydent.
Embargo na rosyjską ropę
Komisja Europejska ma dziś przedstawić szósty pakiet sankcji wobec Rosji. Dokument zostanie stworzony na podstawie konsultacji, które Bruksela prowadziła w weekend z unijnymi stolicami.
REKLAMA
Według wcześniejszych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, Komisja ma zaproponować między innymi stopniowe wprowadzenie embarga na dostawy ropy z Rosji i odłączenie największego rosyjskiego banku od globalnego systemu rozliczeń finansowych SWIFT. Jutro pakietem restrykcji zajmą się unijni ambasadorowie a decyzja jest spodziewana jeszcze w tym tygodniu.
Embargo na dostawy ropy i produkty ropopochodne z Rosji nie będzie całkowite i natychmiastowe, ale rozłożone w czasie do końca roku. Z wczorajszych doniesień europejskich agencji wynika, że Węgry i Słowacja, najbardziej uzależnione od dostaw ropy mają otrzymać więcej czasu na dostosowanie. To ma pozwolić uniknąć weta i uzyskać jednomyślną zgodę wszystkich krajów. Wczoraj w Brukseli o sankcjach wstępnie rozmawiali unijni ministrowie do spraw energii.
- Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefową KE. Tematem m.in. pieniądze dla Polski
- Niezależność energetyczna UE. Anna Moskwa: jest plan "B"
- "Le Monde": Francja nie jest uzależniona od rosyjskiego gazu
» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «
REKLAMA
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
nt
REKLAMA