"To nie oznacza przystąpienia do wojny". Niemieccy politycy o szkoleniu ukraińskich żołnierzy
W opinii niemieckiej minister obrony Christine Lambrecht, a także rzecznika rządu Steffena Hebestreita szkolenie ukraińskich żołnierzy nie jest jednoznaczne z przystąpieniem Niemiec do wojny. Ponadto jak zwraca uwagę "DW" politycy zaprzeczyli w ten sposób ekspertyzie prawnej służby naukowej Bundestagu, zgodnie z którą szkolenia wiążą się z ryzykiem zaostrzenia sytuacji.
2022-05-03, 07:20
Ekspertyza prawna, o której jako pierwsza poinformowała grupa medialna Redaktionsnetzwerk Deutschland, datowana jest na 16 marca, tj. zanim rząd niemiecki zdecydował się na dostarczanie Ukrainie ciężkiej broni.
"Strefa nieuczestniczenia" w wojnie
Autorzy ekspertyzy dowodzą, że w świetle prawa międzynarodowego pomoc wojskowa dla zaatakowanego państwa jest dopuszczalna. "Tylko wtedy, gdy do dostarczania broni doszłoby szkolenie strony konfliktu w zakresie posługiwania się taką bronią, to w grę wchodzi opuszczenie bezpiecznej strefy nieuczestniczenia w konflikcie wojennym" - napisali.
- Uważam, że ani szkolenie, ani dostarczenie broni nie doprowadzi do zaostrzenia sytuacji. Gdybyśmy mieli wysłać żołnierzy na Ukrainę, byłby to bardzo wyraźny sygnał. Ale tego nie będziemy robić - powiedziała szefowa niemieckiego MON Christine Lambrecht po wizytacji jednostki Bundeswehry w Wunstorfie koło Hanoweru.
Trudny akt równowagi
Rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit powiedział w Berlinie, że dla wszystkich jest jasne, że chodzi o trudny akt równowagi. - W naszym przekonaniu szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie systemów uzbrojenia w Niemczech nie oznacza jeszcze bezpośredniego przystąpienia do wojny - oświadczył.
REKLAMA
Jak wskazuje niemiecki nadawca DW, "w ubiegłym tygodniu niemieckie władze zapowiedziały szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie obsługi systemów artyleryjskich na terenie Niemiec.
Służby Naukowe Bundestagu, wspierają parlamentarzystów w ich działalności związanej z wykonywaniem mandatu posła. Ich opinie nie są wiążące dla Bundestagu.
- Ukraińscy żołnierze są szkoleni w Polsce i Wielkiej Brytanii. Johnson ujawnia nowe informacje
- Kolejne uzbrojenie dla Ukrainy. Wielka Brytania przekaże wsparcie warte 300 mln funtów
- W jakim kierunku zmierza niemiecka polityka zagraniczna? Analityk OSW mówi o żmudnym wykuwaniu nowej drogi
» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «
REKLAMA
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
nt
REKLAMA