Premier: dzięki ustawie o obronie ojczyzny szybciej i lepiej wzmocnimy armię

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z "Gazetą Polską" zapowiedział rozwój polskiej armii. Potencjał obronny naszego kraju zwiększy się poprzez wyposażenie Wojska Polskiego w broń przeciwlotniczą i przeciwrakietową. Szef rządu podkreślił też znaczenie uchwalenia ustawy o obronie ojczyzny.

2022-05-04, 05:54

Premier: dzięki ustawie o obronie ojczyzny szybciej i lepiej wzmocnimy armię
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wzmocnienie polskiej armii. Foto: Ministerstwo Obrony Narodowej

Mamy wspólne projekty z Brytyjczykami, na przykład program "Narew" i wspólne projekty z Amerykanami - jak program "Wisła". Ważny jest zakup Patriotów, które są bardzo dobrym elementem tarczy antyrakietowej i przeciwlotniczej - mówił "GP" premier. Powiedział, że działania dozbrajające są przyspieszane.

Szef rządu podkreślił, że dla rozwoju polskiej armii ważne były dwa momenty - powołanie Komitetu do spraw Bezpieczeństwa, który skonstruował Jarosław Kaczyński, oraz ustawa o obronie ojczyzny.Dzięki niej będziemy w stanie szybciej i lepiej uzbroić naszą armię, wzmocnić ją o kolejne dziesiątki tysięcy żołnierzy - zaznaczył Mateusz Morawiecki.

"Bardzo bliskie" relacje Polski z USA

W rozmowie z "Gazetą Polską" premier powiedział, że dziś w Polsce jest około 10 tysięcy żołnierzy ze Stanów Zjednoczonych, co w jego ocenie stanowi "realną siłę amerykańską na polskiej ziemi". Zapowiedział, że władze będą zabiegać, by wojskowych z USA było u nas więcej. - Aby kilkanaście tysięcy amerykańskich, świetnie uzbrojonych żołnierzy było solidnym wsparciem dla naszego wojska - wyjaśnił.

Mateusz Morawiecki dodał, że Stany Zjednoczone - po rosyjskiej inwazji na Ukrainę - zmieniły patrzenie na naszą część świata i zrozumiały, że Polska jest ich kluczowym partnerem w tej części regionu. - Relacje polsko-amerykańskie są bardzo dobre, bardzo bliskie - zakończył.

REKLAMA

Czytaj także:

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę elementów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu w ramach programu Narew. (PAP)ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej