Odbudowa Ukrainy po wojnie. Jest propozycja Parlamentu Europejskiego
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła szczegóły szóstego pakietu unijnych sankcji wymierzonych w Rosję. Zapewniła jednocześnie, że PE gotowy jest wspomóc Ukrainę przy odbudowie. - Proponujemy plan odbudowy dla Ukrainy po zakończeniu wywołanej przez Rosję wojny - oświadczyła.
2022-05-04, 09:55
Jak podkreśliła von der Leyen, pakiet pomocowy dla Ukrainy powinien pociągnąć za sobą ogromne inwestycje w kraju, mające na celu zaspokojenie najpilniejszych potrzeb i wprowadzenie niezbędnych reform.
"Ostatecznie utoruje on drogę dla przyszłości Ukrainy w Unii Europejskiej" - zapewniła przewodnicząca KE.
Szósty pakiet sankcji
- Proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu pół roku zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku - powiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim, podając szczegóły szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji, który ma zostać wprowadzony w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.
Przewodnicząca KE przekazała również, że unijnymi sankcjami zostaną objęte trzy "duże rosyjskie banki", w tym Sbierbank. Zostaną one odcięte od systemu SWIFT, co ma umocnić izolację rosyjskiego sektora finansowego.
REKLAMA
"W ten sposób uderzymy w banki, które spełniają najważniejszą rolę w rosyjskim systemie finansowym i pozwalają (prezydentowi Rosji Władimirowi) Putinowi na sianie zniszczenia" - powiedziała von der Leyen.
Ponadto UE planuje zakazać emisji trzech dużych rosyjskich nadawców państwowych w krajach Unii.
Słowacja i Węgry wyjątkiem
Węgry i Słowacja będą na razie zwolnione z embarga na rosyjską ropę, zaproponowanego w środę przez Komisję Europejską w ramach szóstego unijnego pakietu sankcji przeciwko Rosji. Kraje te będą mogły importować rosyjską ropę do końca 2023 roku w ramach istniejących kontraktów - informuje w środę agencja Reutera za źródłem unijnym.
REKLAMA
W celu przekonania niechętnych do wprowadzenia embarga Węgier i Słowacji i zapobiegnięcia wetu wobec sankcji, Bruksela zaproponowała dłuższy okres na wdrożenie zakazu importu ropy dla tych dwóch krajów - wyjaśnia Reuters.
- Biden o wsparciu USA dla Ukrainy: pozwala im bronić się przed Rosją bez ryzyka wywołania wojny światowej
- Prezydent dla "WSJ": nie możemy bać się gróźb Rosji. Tylko siła jest w stanie ją zatrzymać
as
***
REKLAMA