Otwarcie interkonektora gazowego Polska-Litwa. Wezmą w nim udział m.in. prezydenci Duda i Nauseda
Prezydent Andrzej Duda złoży dziś wizytę na Litwie, gdzie - obok prezydentów Litwy i Łotwy, Gitanasa Nausedy i Egilsa Levitsa oraz europejskiej komisarz ds. energii Kadri Simson - weźmie udział w uroczystym otwarciu gazowego interkonektora GIPL.
2022-05-05, 06:14
Interkonektor gazowy Polska-Litwa, który pozwala na przesył błękitnego paliwa w obu kierunkach, działa od 1 maja tego roku. Pełną przepustowość ma osiągnąć w październiku.
Gazociąg Polska-Litwa
Rurociąg ma długość 508 km. Po stronie polskiej ma długość 343 km i przechodzi przez trzy województwa: mazowieckie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. Długość interkonektora po stronie litewskiej wynosi ok. 165 km i kończy się na tłoczni gazu Jauniunai.
REKLAMA
Od 1 maja do 30 września techniczna przepustowość połączenia gazowego w kierunku Litwy wyniesie w przeliczeniu 2 mld metrów sześciennych rocznie, a w kierunku Polski - ok. 1,9 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Docelowo gazociąg ma mieć zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld metrów sześciennych w kierunku Litwy i 2 mld w kierunku Polski.
Przesył gazu do Polski
Rzecznik prasowa Amber Grid Laura Šebekiene poinformowała Polskie Radio, że od pierwszego dnia działania gazociąg wykorzystywany jest do przesyłania gazu do Polski. Dodała, że dostawcy codziennie składają zamówienia na transport gazu.
W marcu PGNiG zarezerwował przepustowość gazociągu. Jego budowa jest kolejną inwestycją wpisującą się w politykę zwiększania bezpieczeństwa energetycznego Polski i regionu państw bałtyckich. W ubiegłym tygodniu litewski minister energetyki Dainius Kreivys zadeklarował, że Wilno jest gotowe pomóc Polsce w kwestii dostaw gazu. - Patrząc z perspektywy solidarności, jeśli Polsce gaz będzie potrzebny, to do Polski będzie płynął - powiedział dziennikarzom.
REKLAMA
ms
REKLAMA