Była ambasador USA: Polska powinna otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla

2022-05-05, 09:32

Była ambasador USA: Polska powinna otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla
Była ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher mówiła już o pokojowym Noblu dla Polski za pomoc Ukrainie i Ukraińcom. Foto: PAP/Marcin Obara

- Polacy przyjęli uchodźców z Ukrainy do swoich własnych domów - podkreśliła Georgette Mosbacher, była ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, która pełniła te funkcję w latach 2018-2021.

W jednym z ostatnich wywiadów Georgette Mosbacher została zapytana o to, jak ocenia postawę Polaków wobec uchodźców z Ukrainy. – Jak ocenia pani rząd, ludzi i to, co robią dla Ukrainy? Była tam pani, zna pani dobrze Polaków – zapytała dziennikarka Rampa TV.

– Moim zdaniem Polska powinna otrzymać Pokojową Nagrodę Nobla – odpowiedziała była ambasador USA w Polsce.

Zaznaczyła, że nasz kraj przyjął około 1,8 mln uchodźców. – Oni nie są w obozach – zaznaczyła dodając, że Polacy przyjęli tych ludzi do swoich własnych domów.

Najnowsze dane Straży Granicznej wskazują, że od początku inwazji funkcjonariusze odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski już 3,138 mln osób.

"Odpowiedzialność demokracji Zachodu"

Ostatnio o Georgette Mosbacher głośno było w marcu. Była ambasador USA w Polsce mówiła wówczas o odpowiedzialności "wielkich demokracji Zachodu", które nie zdołały zapobiec wojnie.

– Przecież Putin od dekad sugerował, co zrobi, kawałek po kawałku odcinając ziemię Ukrainy i napadając na niepodległe państwa – stwierdziła.

Mosbacher skrytykowała także Brukselę, która w tej chwili "zajmuje się praworządnością w Polsce i debatuje nad sankcjami".

– Pora powiedzieć to głośno – jeśli chodzi o problemy z praworządnością, spora część z tego, co docierało na Zachód, była efektem rosyjskiej dezinformacji. Zarówno Unia, jak i Ameryka przyjmowały ją bezkrytycznie – dodała.

Czytaj także:

pg,RampaTV,TVPInfo

Polecane

Wróć do strony głównej