Wpływ mostu gazowego między Polską a Litwą. Potocki: Trójmorze nabierze rumieńców
- Przykład współpracy polsko-litewskiej w sprawie konektora, a także uzyskanie dojścia do gazoportu w Kłajpedzie, pokazują, że przyszłość Trójmorza będzie się opierała na współpracy energetycznej - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki z "Sieci", wiążąc otwarcie gazowego mostu z geopolityką. - Patrzę na to, jako na zapewnienie Polsce i państwom Europy Środkowej, a także wschodniej, bezpieczeństwa dostaw gazu, a nie na rywalizację w regionie o to, kto będzie zarabiał na tranzycie - przekonywał zaś Jerzy Mosoń.
2022-05-05, 19:55
W miejscowości Jawniuny koło Wilna prezydenci Polski, Litwy i Łotwy uroczyście otworzyli nowy polsko-litewski gazociąg, którym błękitne paliwo będzie mogło być przesyłane w obydwu kierunkach. Prezydent Andrzej Duda powiedział, że interkonektor na Litwie jest odpowiedzią na energetyczny szantaż Rosji. Podkreślił też, że w ten sposób nasz kraj i cały region Europy uniezależnia się od rosyjskich surowców.
Wpływ interkonektora na przyszłość Trójmorza
- Przykład współpracy polsko-litewskiej w sprawie konektora, a także sama budowa gazoportu, oraz uzyskanie dojścia do gazoportu w Kłajpedzie, pokazują, że przyszłość Trójmorza będzie się opierała na współpracy energetycznej - zwrócił uwagę Andrzej Rafał Potocki z tygodnika "Sieci". - Są też pomysły, by łączyć północ Europy z południem, z chorwackim gazoportem na wyspie - dodał.
Gość "Debaty dnia" zwrócił uwagę na infrastrukturę drogową - Via Carpatia i Via Balitca, które powstają w związku z Trójmorzem. Stwierdził, że do tego projektu prawdopodobnie dołączy po wojnie Ukraina, podkreślił też potrzebę pozyskania inwestorów. - Jeśli te wszystkie warunki, czyli połączenia energetyczne, drogowe, kolejowe, oraz inwestycje będą spełnione, ten projekt (Trójmorze) nabierze rumieńców - argumentował.
- Europa Środkowo-wschodnia, a szczególnie Polska, działała na linii wschód-zachód. Nasze położenie pokazuje, że również może to działać na osi północ-południe. Jest to oś alternatywna do osi Polska-Niemcy-Francja na korzyść krajów Trójmorza. Jest to projekt rokujący nadzieję, stanowiący dla nas alternatywę, a im więcej alternatyw, tym gospodarczo będziemy rozwijać się szybciej i lepiej - powiedział Andrzej Rafał Potocki.
REKLAMA
Bezpieczeństwo, nie rywalizacja
- Interkonektor polsko-litewski jest dla nas bardzo ważny z uwagi na zaistniałą sytuację odcięcia Polsce dostaw gazu przez Gazprom - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Mosoń z Fundacji Fibre. Podkreślił jednak, że to trzeci interkonektor, a dwa pozostałe łączą Polskę z Czechami i Niemcami. - Po tym, jak Rosjanie odcięli nam dopływ gazu, to zwiększyliśmy dostawy gazu z Niemiec, ale to też gaz rosyjski. To, że Litwini nam ułatwiają trochę życie, uniezależnia nas od gazu rosyjskiego, bo - miejmy nadzieję - gaz litewski będzie pochodzenia amerykańskiego i katarskiego - stwierdził.
Zastanawiając się, w jakim kierunku powinna iść Polska w swej strategii energetycznej, publicysta podkreślił, że polskie porty są bardzo ważne. - Trwa rozbudowa dwóch polskich portów w Gdańsku i Gdyni, ale ostatnim niezamarzającym portem na wschodzie Europy jest litewska Kłajpeda. Pytanie, kto wygra tę rozgrywkę rynkową - zauważył.
- Patrzę na to, jako na zapewnienie Polsce i państwom Europy Środkowej, a także wschodniej, bezpieczeństwa dostaw gazu, a nie na rywalizację w regionie o to, kto będzie zarabiał na tranzycie - wskazał Jerzy Mosoń.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania dyskusji.
REKLAMA
Czytaj także:
- Miłow: Rosja na zawsze traci europejski rynek ropy i gazu. Kreml wie, że nie będzie w stanie go zastąpić
- "Historyczne wydarzenie dla Litwy i Polski". Naimski o otwarciu nowego gazociągu
***
Audycja: "Debata dnia"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Goście: Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre), Andrzej Rafał Potocki ("Sieci")
Data emisji: 05.05.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 18.06
mbl
REKLAMA