Ewakuacja cywilów z Mariupola. Przedstawiciel ONZ: chcemy wydostać ich z tego piekła
Podsekretarz generalny ds. humanitarnych ONZ Martin Griffiths poinformował, że 40 proc. Ukraińców, którzy pozostali w kraju, potrzebuje pomocy humanitarnej. Wyraził nadzieję, że uda się wydostać kolejne osoby z Mariupola. - Miejmy nadzieję, że wszystkie pozostałe osoby, które znalazły się w tym piekle, zostaną uwolnione i dostaną się w bezpieczne miejsce - powiedział.
2022-05-05, 18:55
W Warszawie podczas Międzynarodowej Konferencji Darczyńców na rzecz Ukrainy podsekretarz generalny ds. humanitarnych ONZ Martin Griffiths powiedział, że nadal trwają działania na rzecz ewakuacji cywilów z kombinatu Azowstal.
- Kilka dni temu ONZ wraz z Międzynarodowym Czerwonym Krzyżem udało się ewakuować 100 osób z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, w porozumieniu ze stronami konfliktu. Wczoraj udało się eskortować około 340 osób z różnych części Mariupola. Teraz zmierza tam kolejny konwój, ma dotrzeć jutro rano. Miejmy nadzieję, że wszystkie pozostałe osoby, które znalazły się w tym piekle, zostaną uwolnione i dostaną się w bezpieczne miejsce - powiedział.
Martin Griffiths dodał, że do tej pory Ukrainę opuściło ponad 5,6 miliona obywateli, a 7,7 miliona ma status przesiedleńców wewnętrznych.
W nocy ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski rozmawiał telefonicznie z sekretarzem generalnym ONZ Antoniem Guterresem. Ponownie poprosił go o pomoc w ewakuacji cywilów z Azowstalu. Na terenie kombinatu broni się pułk ukraińskiej Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Władze Mariupola informują, że są tam też setki cywilów.
REKLAMA
Posłuchaj
- Odbudowa Ukrainy po wojnie. Premier Morawiecki: chcemy zaangażować cały świat
- Rosyjska defilada w Mariupolu 9 maja? Sabak: trwają porządki głównej ulicy miasta mimo walk
- Trwają ataki na ukraińskie miasta. "Chcą wszystko przeobrazić w Buczę i Mariupol"
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
es
REKLAMA