Prezes Polskiego Radia: udostępniamy dźwięki z ocalonych płyt z 1939 roku. To wyjątkowy album

2022-05-06, 11:15

Prezes Polskiego Radia: udostępniamy dźwięki z ocalonych płyt z 1939 roku. To wyjątkowy album
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. Foto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Polskie Radio zainicjowało narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku. - To okazja do zaprezentowania wspaniałego albumu tożsamościowego wydanego przez Polskie Radio, kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku - powiedziała prezes Polskiego Radia S.A. Agnieszka Kamińska.

- Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku to kolekcja wyjątkowa. Na pięciu płytach, które są zawarte w tym albumie, który dziś udostępniamy, znajdują się dźwięki z 93 płyt, które udało się odzyskać Polskiemu Radiu - powiedziała Agnieszka Kamińska.

- Z wielkim poświęceniem i narażeniem życia pracownicy Polskiego Radia ukrywali te płyty przed Niemcami i wynosili w czarnych neseserach - powiedziała prezes Polskiego Radia. - Właśnie stąd nazwa naszej akcji - dodała.


Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska

Uroczysta premiera kolekcji płyt Polskiego Radia z 1939 roku [RELACJA]

Historia nagrań

Po wybuchu II wojny światowej i ataku hitlerowskich Niemiec na nasz kraj Polskie Radio nadawało nieprzerwanie aż do 30 września 1939 roku. Po ogłoszeniu kapitulacji (28 września) i zajęciu przez Niemców rozgłośni przy ul. Zielnej w Warszawie (30 września) jej pracownicy wynieśli i ukryli w prywatnych mieszkaniach - narażając swoje życie - około 200 metalowych krążków do tzw. bezpośredniego zapisu dźwięku, czyli metalofonów i decelitów. Płyty te zawierały m.in. wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli establishmentu II RP.

W 1979 roku odnalezione zostały dwie z trzech części kolekcji wyniesionych z budynku Polskiego Radia - łącznie 93 metalowe krążki. Oczyszczone i zdigitalizowane, stanowią dziś ważną lekcję historii, jak również polskiej i światowej radiofonii.

Część odnalezionej kolekcji została wpisana w ubiegłym roku na Polską Listę Krajową Programu UNESCO "Pamięć świata". Nagrania te właśnie wydała Agencja Muzyczna Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego, ekskluzywnego boxu. Premierze "Kolekcji płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" patronuje Rada Mediów Narodowych.

TRANSMISJA


Konferencja "Gdzie jest czarny neseser?". Krzysztof Czabański: buduje się z tego akcję społeczną

***

Wydawnictwo "Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku" do kupienia m.in. w sklepie Polskiego Radia.

pg

Polecane

Wróć do strony głównej