Polska opuści Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej. Do Sejmu wpłynął projekt ustawy
Przewiduje on także wypowiedzenie umowy o rozliczeniach wielostronnych w rublach transferowych. Działania te mają związek z rosyjską agresją na Ukrainę.
2022-05-07, 16:54
Umowa o rozliczeniach wielostronnych w rublach transferowych i o utworzeniu Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej, której wypowiedzenie przewiduje projekt została sporządzono w październiku 1963 roku. Natomiast w kolejnych latach wprowadzano do niej zmiany. Głównym udziałowcem MBWG jest Federacja Rosyjska, a jego siedziba znajduje się w Moskwie.
W związku ze zbrojną napaścią wojsk Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, polski rząd zaproponował, aby wypowiedzieć umowę. Podobny krok podjęli również pozostali unijny członkowie banku: Czechy, Bułgaria, Rumunia i Słowacja. Decyzja w tej sprawie zapadła już na początku marcu.
"Z uwagi na trwającą i eskalującą nieuzasadnioną, niesprowokowaną i bezwzględną militarną agresję Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, działając wspólnie, jako kraje członkowskie Unii Europejskiej, zdecydowaliśmy się podjąć kroki zmierzające do zaprzestania uczestnictwa w Międzynarodowym Banku Współpracy Gospodarczej i w Międzynarodowym Banku Inwestycyjnym" - stwierdzili we wspólnym oświadczeniu ministrowie finansów Polski, Czech, Bułgarii, Słowacji i Rumunii.
Sejm zajmie się projektem na najbliższym posiedzeniu
W przypadku naszego kraju do wypowiedzenia umowy potrzebna jest zgoda parlamentu, który jak ustalił portal PolskieRadio24.pl rozpocznie pracę nad stosowanymi przepisami już w tym tygodniu. W projekcie napisano, że wyraża się zgodę na dokonanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wypowiedzenia Umowy o rozliczeniach wielostronnych w rublach transferowych i o utworzeniu Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej.
REKLAMA
"W związku z agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i faktem, że głównym udziałowcem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej z siedzibą w Moskwie jest Federacja Rosyjska, dalsze uczestnictwo Polski w tym banku jest nieuzasadnione. Działania Federacji Rosyjskiej doprowadziły do nałożenia przez wspólnotę międzynarodową sankcji na to państwo, w tym o charakterze ekonomicznym" - napisano w uzasadnieniu projektu.
Autorzy przedłożonych przepisów zwracają także uwagę na to, że Międzynarodowy Bank Współpracy Gospodarczej, jako bank o statusie organizacji międzynarodowej, mógłby kontynuować finansowanie podmiotów rosyjskich oraz służyć omijaniu wprowadzonych sankcji. "Polska nie może wspierać i legitymizować takich działań" - podkreślają.
MF, PolskieRadio24.pl
REKLAMA