Postawa papieża Franciszka wobec wojny na Ukrainie. Lech Miodek: zachował się jak człowiek naiwny
- W pewnym sensie papieża obciąża "patriotyzm argentyński". Argentyna jest antyamerykańska (…). Papież daje także do zrozumienia, że widzi pewne braki i niedociągnięcia, które nie służyły relacjom międzynarodowym - mówił w Polskim Radiu 24 Lech Miodek, były dyplomata w krajach Ameryki Południowej (Uniwersytet Warszawski).
2022-05-09, 12:35
W opublikowanym w ub. tygodniu wywiadzie papież Franciszek powiedział, że jest gotów spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Moskwie.
Według Franciszka jednym z możliwych powodów rosyjskiej napaści na Ukrainę i postawy Putina mogło być "szczekanie pod drzwiami Rosji przez NATO". "To złość; nie wiem, czy została sprowokowana, ale może tak ułatwiona" - dodał papież.
Lech Miodek komentował stanowisko Watykanu wobec wojny na Ukrainie. - Kościół jest instytucją powszechną, nie jest mu łatwo wypowiadać się w sprawach "regionalnych" w tym wypadku o relacjach pomiędzy Rosją a Ukrainą - stwierdził i dodał, że wypowiedź papieża można określić, jako "nieszczęśliwą".
Gość audycji przypominał o próbach zbliżenia pomiędzy Kościołem Katolickim a Cerkwią prawosławną. - Warto tu sięgnąć do spotkania papieża Franciszka z patriarchą Moskwy Cyrylem, w Hawanie w lutym 2016 r., już po przejęciu przez Rosję Krymu (…). Poruszano wtedy sprawę Syrii i Ukrainy, chodziło o interesy chrześcijan na Bliskim Wschodzie i interesy Kościoła prawosławnego na Ukrainie - mówił ekspert.
REKLAMA
- Współpracy Cerkwi prawosławnej z rządem rosyjskim, tam jak kiedyś z carem, jest absolutnie jasna. Dochodzi nawet do tego, że w skład delegacji najwyższego szczebla Rosji, które udają się do różnych krajów, jest zawsze miejsce dla przedstawiciela Kościoła prawosławnego - dodał.
Posłuchaj
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Lech Miodek przywołał także postać Jana Pawła II, który zabiegał o to, by być obecnym w Moskwie, jednak dla wyznawców prawosławia w Rosji polskie pochodzenie papieża było przeszkodą. - W pewnym sensie kontynuatorem tej misji stara się być papież Franciszek. Stąd m.in. jego spotkanie z Cyrylem w dążeniu do współpracy - zauważył.
- Kościół katolicki jest instytucją odpowiedzialną przed całym światem za to, co robi. Niestety zdarza się, że nawet najwyższe jego osobistości, choć kierują się dobrymi intencjami, stają się osobami naiwnymi. W tym przypadku papież Franciszek zachował się jako człowiek naiwny - ocenił.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
REKLAMA
Gość: Lech Miodek
Data emisji: 09.05.2022
Godzina emisji: 11.06
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA