Trwa spór ws. unijnego embarga na rosyjską ropę. Narada regionalna na prośbę Węgier
Przewodnicząca Komisji Europejskiej zorganizowała wideokonferencję w sprawie bezpieczeństwa dostaw ropy do Unii i rozwoju infrastruktury naftowej, jak chciały tego Węgry - informują unijni urzędnicy. Wszystko po to, by umożliwić postęp w negocjacjach w sprawie sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy.
2022-05-10, 10:34
Węgry sprzeciwiają się embargu na rosyjską ropę
Rozmowy w Budapeszcie nie przyniosły rozstrzygnięcia. Szefowa Komisji napisała w mediach społecznościowych, że pomogły one wyjaśnić pewne kwestie, że jest postęp, ale potrzebne są jeszcze dalsze prace.
Węgry blokują unijne sankcje, mimo że już wcześniej otrzymały obietnicę 32-miesięcznego wyłączenia spod embarga. Mówią o zbyt wysokich kosztach, o zagrożeniu dla bezpieczeństwa energetycznego i chcą unijnych funduszy na inwestycje, by mogły się odłączyć od ropociągu tłoczącego rosyjską ropę i podłączyć do rury z Chorwacji. Według ekspertów Węgry mogłyby to zrobić bez większych problemów, gdyby chciały.
Unijni urzędnicy uważają, że do porozumienia w sprawie embarga na import ropy z Rosji i szóstego pakietu sankcji na pewno dojdzie, ale nie potrafią powiedzieć kiedy.
REKLAMA
Ulgi dla Węgier, Słowacji i Czech
Na ulgowe potraktowanie w przypadku embarga może też liczyć Słowacja, która dostała zapewnienie, że będzie mogła, jak Węgry, sprowadzać rosyjską ropę do końca 2024 roku. Czechy z kolei - do połowy 2024 roku.
Posłuchaj
W szóstym pakiecie pozostał nadal, mimo oporu Malty i Cypru, zakaz wystawania polis ubezpieczeniowych statkom wszystkich bander przewożącym rosyjską ropę. Wykreślony natomiast został na ich wniosek zaproponowany przez Komisję zakaz transportu rosyjskiej ropy przez statki europejskie do krajów spoza Unii.
- Rosja zostanie uznana za państwo terrorystyczne? Jasne stanowisko Pelosi
- UE planuje rozszerzyć sankcje nałożone na Rosję. Kwestia embarga na import ropy podzieliła Wspólnotę
kp
REKLAMA
REKLAMA